Lekcje o Polskim Państwie Podziemnym
i Żołnierzach Wyklętych

Fundacja Kwartalnika Wyklęci w dniach 27 i 28 września 2021 r. zrealizowała w naszej szkole lekcje na temat Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy Wyklętych. Daty zajęć były nieprzypadkowe, bowiem 27 września obchodzony jest jako Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.
Za pomocą platformy Microsoft Teams Pani Ilona Rajska przedstawiła w/w tematykę w oparciu o prezentację multimedialna. Uczniowie kl. Va, Vb, Vc, VIa, VIb, VIIa, VIIIa dowiedzieli się mi.in. o sytuacji Polski przed wybuchem II wojny światowej, losach Polaków pod okupacją niemiecka i sowiecką (w tym o niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz i zbrodni katyńskiej), o powstaniu i funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego oraz największych bohaterach – Żołnierzach Wyklętych – sierż. Józefie Franczaku ps. Laluś, rtm. Witoldzie Pileckim ps. Witold i sanitariuszce Danucie Siedzikównie ps. Inka oraz Narodowym Święci Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uczniowie obejrzeli także film oraz rozwiązywali tematyczny test. Efektem końcowym projektu była dodatkowo przygotowana po zajęciach wystawa prac – grafonotek oraz plakatów z symbolami PPP.

Zadanie „Kompleksowy program edukacyjny podnoszący świadomość historyczną i propagujący postawy patriotyczne wśród dzieci i młodzieży” współfinansowane zostało przy udziale środków otrzymanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Szkoła otrzymała także bezpłatny pakiet książek dot. najnowszej historii Polski.
Koordynatorem działań była Aleksandra Jankowska.

Dziękujemy.