Wydarzenia 2011 - 2012

Zakończenie roku szkolnego 2011/2012

 

Zakończył się kolejny rok szkolny. Praca uczniów nauczycieli i pracowników w roku szkolnym 2011/2012 dobiegła końca. Możemy być zadowoleni z wielu osiągnięć: nasi gimnazjaliści dobrze napisali test gimnazjalny, uczniowie  realizowali projekty „Rozwój przez kompetencje” i  „Za rękę z Einsteinem”. Możemy być zadowoleni również z aktywności sportowej,  społecznej i artystycznej naszej młodzieży. Roczna wspólna praca nauczycieli i młodzieży owocuje promocją ponad 96 % uczniów całej szkoły. Dzięki wsparciu rodziców możemy cieszyć się z  rozwijającej się  działalności naszej szkoły.
Dziękuję wszystkim za pracę w kończącym się roku szkolnym i życzę owocnego odpoczynku wakacyjnego, abyśmy z nowymi siłami równie dobrze działali w następnym roku szkolnym.           
        
Elżbieta Rubinowska – Śróbka, dyrektor ZSP

Piknik edukacyjny - 28. 06. 2012
 
Projekt „Za rękę z Einsteinem – edycja II” jest finansowany przez Europej­ski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Realizuje go Politechnika Gdańska,  Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy i Centrum  EduFun. Celem projektu jest rozwijanie umiejętności uczniów gimnazjów w przedmiotach: matematyka, fizyka, chemia i język obcy oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT).
W ciągu trzech lat realizacji projektu zajęcia pozwalały przekazywać, korzystając jednocześnie z nowoczesnych metod edukacyjnych, różnorodne treści programowe w celu podniesienia kompetencji kluczowych w zakresie projektu, wzbogacenia wie­dzy ucznia, zainteresowania go samodzielnym zdobywaniem wiedzy. Ponadto, w celu dalszego motywowania uczniów do uczestniczenia w projekcie, organizowane są konkursy przedmiotowe oraz wycieczki edukacyjne. Ważnym elementem projektu jest również udział uczniów w szkołach letnich i feriach organizowanych corocznie przez Politechnikę Gdańską oraz w  festiwalach nauki – mówi koordynator  projektu w gimnazjum Zdzisław Eichler.
Uczniowie uczestniczyli w regularnie w zajęciach  projektowych: z chemii, matematyki, fizyki i języka angielskiego. Raz w roku  odbywał się w szkole festiwal nauki, który był realizowany przez pracowników naukowych i studentów Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.  Cieszył się zawsze ogromnym zainteresowaniem, ponieważ okraszony był pokazami naukowymi (których w warunkach lekcyjnych nie można przeprowadzić).
Dzięki temu projektowi mamy ciekawe zajęcia pozalekcyjne z matematyki, chemii, fizyki, języka angielskiego. W związku z tym bardzo dużo czasu spędzamy w szkole, ale warto – podkreślają łasińscy gimnazjaliści.
Dnia 28 czerwca Centrum EduFun wraz  pracownikami naukowymi i studentami Politechniki Gdańskiej (Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej) zorganizowali w łasińskim gimnazjum „Piknik edukacyjny”. Okazją było podsumowanie trzyletniej realizacji  projektu „ZA rękę z Einsteinem – edycja II”). Oprócz łasińskich gimnazjalistów w pikniku uczestniczyli uczniowie z gimnazjum w Liczu, Piaskach i Jankowicach. Pomimo tego, że jutro kończy się rok szkolny, nauka trwa do ostatniego dnia. Tym razem z sal lekcyjnych uczniowie przeszli na boisko, na którym  przygotowano zostało 8 stanowisk dla uczniów. Na pierwszym nazwanym „Slow Motion” uczniowie uczestniczyli w nagrywaniu filmy i odtwarzaniu im  w zwolnionym tempie.   W „Czarnym namiocie z magią optyki” poznawano m.in. zasady  rozszczepiania światła, właściwości skupiające światło, soczewki, zwierciadła. Poznawanie anatomia człowieka, szlifowanie języka angielskiego na podstawie części ludzkiego ciała oraz rozwiązywanie quizów na tablicy multimedialnej – to zadania na stanowisku trzecim. Dużo emocji uczniom dostarczyło obserwowanie i uczestniczenie w doświadczeniach na stanowisku „Chemia żywiołów”, szczególnie bezbolesne palenie ręki. Pomimo ostatniego dnia nauki w tym roku szkolnym, uczniowie na kolejnym stanowisku „Konstrukcje logiczne” musieli wykazać się umiejętnościami logicznego myślenia podczas budowania z klocków mostów, zastosowania zasad fizyki na pochylniach i trampolinie.  Nie tylko sprawnością fizyczną trzeba było wykazać się na „Elektrycznych rowerkach”. Poznawano także zasadę zamiany siły fizycznej na energię elektryczną. Z kolei na „Smoczej genetyce” zajmowano się tworzeniem (na podstawie genów) genotypów i fenotypów. Pod „Kopułą” obserwowano pokaz astronomiczny. Bitwy galaktyk i wędrówki gwiazd, dzięki formatowi 3D, były na wyciągnięcie ręki. Kilka godzin w naukowej atmosferze nikogo nie znudziło, wręcz przeciwnie - pobudziło młode umysły do poszukiwania nowych rozwiązań, samodzielnego zdobywania i poszerzania wiedzy, a nawet bycia w pewnym stopniu naukowcem.
Jestem bardzo zadowolona z tego przedsięwzięcia. Dzięki takim zajęciom  uczniowie dużo zyskują, mogą rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać zdobywaną wiedzę.  Dziękuję realizatorom tego projektu za wielkie  zaangażowanie i inspirowanie uczniów do odkrywania swoich pasji – dodaje dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Łasinie Elżbieta Rubinowska – Śróbka.
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

 Tekst i fotografie:  Aleksandra Jankowska

Nie ma zbrodni bez kary, czyli moralność ludowa w balladzie
Adama Mickiewicza Lilije.

 

    Uczniowie  koła teatralnego Kropeczka przygotowali przedstawienie oparte na motywach ballady Adama Mickiewicza Lilije.   
     Atmosfera pełna tajemniczości i grozy wywołana została muzyką i efektami specjalnymi opracowanymi przez Olę i Kamilę. Dusza artystyczna, czyli Kinga, przygotowała świetną dekorację, zadbała też o stroje występujących. Narratorem został Patryk.
      Natalka – główna bohaterka utworu – wcieliła się w rolę Złej Żony. To Ona stała się odkryciem tegorocznego talentu aktorskiego. W rolę dzieci wcieliły się  Inga i Marta. Wszyscy grali z zaangażowaniem i pasją. Niektórzy (chociażby Damian czy Dima) występowali przed publicznością pierwszy raz i muszę przyznać, że sama byłam zaskoczona ich umiejętnością odegrania ról braci. Hanka, czyli Weronika, to urodzona aktorka, wręcz profesjonalistka. Czuje się na scenie jak ryba w wodzie. Ola to Pustelniczka, pełna mądrości    i tajemniczości. To właśnie Ona nie zawahała się przyjąć  tę rolę w ostatniej chwili i nauczyć się w krótkim czasie tekstu. Dziękuję Olka! Całość spektaklu kończy pojawienie się Ducha Męża, czyli Bartka, który w przewiązanym prześcieradle miał ograniczone ruchy, ale to tylko my wiedzieliśmy, że ręka, którą miał unieść w geście grozy, została unieruchomiona. Delikatny śmiech pojawił się na naszych ustach, gdy widzieliśmy próby uwolnienia dłoni.
       Po przedstawieniu Pani Dyrektor Elżbieta Rubinowska-Śróbka podziękowała występującym za przygotowanie przedstawienia. Uczniowie gratulowali kolegom i cytowali fragmenty utworu. To znak, że przedstawienie będzie w nich żyło jeszcze długi czas.
 
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

 

(źródło: mgr Marzena Szymanek)


 

 Przeczytaj, by dowiedzieć się, jakie jest zakończenie…

 
     Ta historia zaczęła się 8 maja 2012 r. Tego dnia Mateusz z III C Gimnazjum nr 1 z Łasina zauważył wychudzonego, kulejącego pieska. Kundelek był przerażony i nieufny. Chłopiec pobiegł do domu po jedzenie. Piesek łykał kawałki chleba i wdzięcznym wzrokiem dziękował, że ktoś w końcu ulitował się nad nim. Kolejnego dnia sytuacja się powtórzyła: przybłęda czekał w miejscu, gdzie dostał jedzenie.
      Następnego dnia Mateusz poinformował mnie o wydarzeniu. Postanowiliśmy zadzwonić do schroniska. Żeby zapobiec ucieczce, tę noc kundelek spędził u Mateusza. Okazało się, że jest ciepłym, przyjacielskim psem zarówno w stosunku do ludzi, jak i do innych psów. Z Mateusza pupilem chętnie się bawił. Mimo że wychudzony, zaczął odzyskiwać chęć życia.
      10.05.2012 r. przyjechali po pieska i zabrali do schroniska. Poczuliśmy ulgę, że będzie miał swoją budę i wspaniały ośrodek – takie zdjęcia znaleźliśmy na stronie internetowej schroniska.
      Jednak coś nie dawało nam spokoju. Czuliśmy potrzebę zobaczenia go i sprawdzenia, czy dobrze się czuje w nowym miejscu.
       Postanowiliśmy pojechać do niego. Przy okazji zorganizowaliśmy zbiórkę darów dla schroniska: kocy, misek, karmy. Uczniowie naszej szkoły przynieśli tyle rzeczy, że nie zdołaliśmy zabrać wszystkiego. Podzieliśmy dary na dwie części. Postanowiliśmy, że pojedziemy kolejny raz za kilka tygodni. Pani Dorota, mama Weroniki z II A, zgodziła się  nas zawieźć do Węgrowa.
      Przysypani darami ruszyliśmy samochodem z nadzieją spotkania kundelka. Ola, Kamila, Weronika i kolejna Ola śmiały się wesoło i opowiadały historie swoich psów, które kiedyś rodzice albo wzięli ze schroniska, albo przygarnęli z ulicy.
      Trochę błądziliśmy zanim dotarliśmy do ośrodka, gdyż tablica informacyjna jest zniszczona i umieszczona w niewidocznym miejscu.
     Ale co tam – już jesteśmy przy budynku śmiesznie wymalowanym wzorami łapek zwierząt. Powiało optymizmem.
         Jednak po przekroczeniu ośrodka coś dziwnego zaczęło się z nami dziać. Jakiś strach i przerażenia, potem smutek i bezradność. Tyle psów umieszczonych w starych, zniszczonych klatkach, bez misek z wodą (podobno wylewają je psy, nie mogąc dobrze się przemieścić w tych ciasnych kojcach).
       Widać, że pracownicy mają serdeczny stosunek do zwierząt. Pani Żaneta – opiekunka- opowiada, że sama przygarnęła 9 psów ze schroniska. Jednak chyba sytuacja ich przerasta. Jest tam przeszło 400 psów w stu  niewielkich klatkach. Najbardziej przeraziło mnie, że nie ma tam wolontariuszy, że psy NIGDY nie opuszczają swoich klatek!!!
        Szukamy naszego kundelka. Jest w klatce z trzema dominującymi psami, które po chwili zaczynają go atakować. Nasz piesek próbuje się bronić, ale jest słaby. My krzyczymy, prosimy o pomoc, o rozdzielenie napastników. W tej samej chwili poczułam, że łzy zaczynają mi spływać po policzkach. Miałam do siebie żal, przecież to ja spowodowałam, że go tu umieszczono. Wracając do domu, już nie śmiałyśmy się, cisza która zapanowała, była wyrazem naszego bólu z powodu tak okrutnego losu tych zwierząt.
         Po powrocie do domu postanowiłam spróbować odmienić los naszego kundelka. Przez kolejne dni dzwoniłam do bliższych i dalszych znajomych. Uczniowie pomagali mi, pytając się swoich krewnych i sąsiadów. Jednak mijał kolejny tydzień a naszego pieska NIKT NIE CHCIAŁ. Czułam bezsilność, nie wiedziałam już co robić. Uczniowie wpadli na pomysł rozwieszenia informacji o kundelku i jego historii w różnych punktach miasta i w internecie.
        Minęło 19 dni i 19 nocy, gdy nasz piesek był w zamknięciu, wśród nieprzyjaznych psów. Serce krwawiło a domu nadal nie znaleźliśmy.
        Jednak zdarzył się cud! 30 maja  Rodzice Natalki z II A, mimo że mają trzy psy, zgodzili się wziąć naszego. Radości nie było końca. Już następnego dnia byliśmy w schronisku. Pani Jola (mama Natalki) wypełniła formalności związane z adopcją, a ja poszłam z panią Żanetą po pieska. Siedział skulony i przygnębiony w kącie klatki. Chyba nie śniło mu się już nawet, że wyjdzie kiedyś z tego strasznego miejsca, że pobiega sobie po łące, że będzie wolny. A jednak!
        Jak on się cieszył, jak skakał, jak lizał! Był tak wdzięczny za wypuszczenie z klatki. Nie mógł przecież wiedzieć, że za chwilę będzie miał SWÓJ PRAWDZIWY DOM, że będzie tam kochany i przytulany.
        Natalka czekała na nas przed domem niecierpliwie. Kundelek radośnie wyskoczył z samochodu i ku mojemu zdziwieniu nie odstąpił Jej już nawet na krok. Jego zimny nosek dotykał Natalkę z niespotykaną czułością. Chyba instynkt mu podpowiadał, że to Jej dobre serce dało mu drugie życie i był za to bardzo wdzięczny.
       Kolejny dobry gest w kierunku naszego pieska to pomoc Tomka z III B i jego mamy, którzy tego samego dnia przywieźli budę, którą zrobił (jak profesjonalista) Mateusz z III B. Ktoś przyniósł karmę, ktoś koce i wyprawka gotowa.
       Następnego dnia:
       Kundelek łapkami przesuwa w budzie kocyk – wreszcie ma coś swojego – pełną miskę, wygodną budę i wiele miłości. Macha radośnie ogonem i się uśmiecha. 
       Uczniowie, znając historię kundelka, poprosili Natalkę, by dała pieskowi na imię Lucky, czyli Szczęściarz. Dziewczynka z radością się zgodziła.
        Szczęściem dla kundelka było to, że pani Jola i pan Józek z Natalką przejęli się  jego losem  i mimo posiadanych piesków, nie zawahali się dać miejsce kolejnemu.
 
          Dziękuję w imieniu swoim i Uczniów!!!
 
      Lucky ma już cudowny dom i kochających ludzi. To zaskakujące, ale piesek czuje się jak u siebie. Nie ma śladów przygnębienia, wycofania i nieufności w stosunku do ludzi. Jest tak pogodnym i przyjacielskim kundelkiem, że komuś  nieznającemu go wcześniej, trudno z pewnością  uwierzyć, że kiedyś nie chciało mu się już żyć.
     Cieszę się ze szczęśliwego zakończenia naszej historii, ale nie umiem  zapomnieć o tych wszystkich pieskach, które wciąż  czekają na kogoś, kto je przygarnie...
 

Znalezienie wychudzonego kundelka

Pobyt w schronisku

Odnalezienie szczęśliwego domu u Natalki

(źródło: mgr Marzena Szymanek)


Montaż słowno-muzyczny
„Tradycje wielkanocne”
 
 Dnia 4.04.2012r. w czytelni biblioteki szkolnej miał miejsce montaż słowno-muzyczny o tradycjach wielkanocnych.
 
Celem montażu było zapoznanie uczniów z tradycjami świąt wielkanocnych oraz obchodami podczas Wielkiego Tygodnia i samych świąt w kościele. Widzowie mieli okazję zapoznać się z różnymi powiedzeniami i przysłowiami związanymi z jajkiem oraz jego symboliką. Wykorzystano piosenki z repertuaru „Arki Noego”.
 
Montaż wysłuchali uczniowie szkoły podstawowej, a mianowicie:
klasy: IVa,b,; Va,b,c; VIa,b,c.
 
Występowały uczennice z Koła Przyjaciół Książki z klasy VIc,
IB gim. i IIA gim.:

 

-    Iga Leśniak
-    Ola Halik
-    Weronika Świtoń
-    Daria Rutyna
-    Marta Przanowska
-    Aleksandra Uliczek
-    Inga Janta- Lipińska

(źródło: mgr Kamila Kałużna)


Konkurs biblioteczny:
„Legendy polskie”
 
 
 W miesiącu kwietniu 2012r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs dla klas IV-VI szkoły podstawowej „Legendy polskie”.
 
Celem konkursu było zapoznanie uczniów z legendami:
„ Wars i Sawa”
„O hejnale z wieży Mariackiej”
„O Wandzie, co nie chciała Niemca”
 
W konkursie uczestniczyło 29 osób. Uczestnicy mieli za zadanie wybrać prawidłową odpowiedź do zadanych pytań.
 
Zwycięzcami zostali:
 
Klasy IV:
Wiśniewska Maja – IVa
Kurzyńska Julia – IVb
 
Klasy V:
Zasuń Karolina – Vc
 
Klasy VI:
Zakrzewski Tomasz – VIa
 
Wymienione osoby otrzymały nagrody książkowe!
(źródło: mgr Kamila Kałużna)

KONKURS RECYTATORSKI POEZJI ANGIELSKIEJ, NIEMIECKIEJ I ROSYJSKIEJ

 

 Dnia 19.04.2012 roku w Zespole Szkół Publicznych w Gimnazjum w Łasinie został przeprowadzony wśród uczniów klas gimnazjalnych (22 uczniów) i klas I-IV Szkoły Podstawowej (14 uczniów) Konkurs Recytatorski Poezji Angielskiej, Niemieckiej i Rosyjskiej . Konkurs został przeprowadzony przez nauczycieli języków obcych: A.  Janiuk, B.Mrozek, B. Gizińska , U.Jankowską, L. Szymanowicz i L. Kotewicz.

Regulamin konkursu recytatorskiego:
- udział w konkursie biorą uczniowie gimnazjum
- uczniowie recytują wiersze w wybranym przez siebie języku
- nagradzane są tylko pierwsze miejsca dla każdej kategorii językowej
- w skład jury wchodzą nauczyciele języków obcych
- oceniana jest interpretacja wierszy i poprawność językowa

Cele konkursu :
- propagowanie nauki języków obcych
- zainteresowanie uczniów poezją
- motywowanie uczniów do nauki języków obcych
- zachęcenie nauczycieli do wprowadzania poezji obcojęzycznej do programu nauczania

W konkursie brali udział uczniowie klas IV- VI Szkoły Podstawowej :
- poezja angielska – 4 uczniów
- poezja niemiecka – 10 uczniów

Zwycięzcy w każdej kategorii językowej zostali nagrodzeni nagrodami książkowymi

I miejsce – poezja angielska - Maja Wiśniewska ( klasa IVa )
II miejsce – poezja angielska - Vanessa Olech ( klasa Iva )

I miejsce – poezja niemiecka - Kurzyńska Julia ( klasa IVb )
II miejsce – poezja niemiecka - Zawacka Marta ( klasa IVb )
III miejsce – poezja niemiecka - Leśniak Iga ( klasa VIc )

W konkursie brali udział uczniowie klas I- III naszego gimnazjum :
- poezja angielska – 10 uczniów
- poezja niemiecka – 5 uczniów
- poezja rosyjska – 7 uczniów

Zwycięzcy w każdej kategorii językowej zostali nagrodzeni nagrodami książkowymi

I miejsce – poezja angielska - Karolina Głowacka ( klasa Ib )
II miejsce – poezja angielska - Erdmańska Patrycja ( klasa Ib )
III miejsce – poezja angielska - Mądzielewska Tamara ( klasa Ia )

I miejsce - poezja rosyjska - Pryc Klaudia ( klasa IIIa )
II miejsce - poezja rosyjska - Lewczuk Mateusz ( klasa IIIb )
III miejsce - poezja rosyjska - Weidner Radosław( klasa IIIb )

I miejsce – poezja niemiecka - Kurzyńska Joanna ( klasa III c )
II miejsce – poezja niemiecka - Aga Malinowska ( klasa IIb )

Jury konkursu :
nauczyciele j. obcych :
B. Mrozek
L.Szymanowicz
L. Kotewicz
B. Gizińska
A. Janiuk
Sprawozdanie pisała: Lucyna Kotewicz
 

 Dnia 21 marca 2012r. klasa Ic, IIc gimnazjum oraz uczniowie z grupy projektowej Rozwój Przez Kompetencje wybrali się pod opieką pani Doroty Rusoń, Małgorzaty Strug i pana Romana Szymanowskiego na wycieczkę do parku linowego w Rulewie.
Pokonanie poszczególnych tras linowych pomiędzy konarami drzew wymagało zręczności, koncentracji i sprawiło uczestnikom wiele frajdy. Uczniowie z nauczycielami okazali się zgranym zespołem. Nikt na trasie się nie ociągał, a w razie problemów z pokonaniem przeszkód, można było liczyć na radę i wsparcie psychiczne kolegów. Pogoda również dopisała, więc dzień wiosny uczestnicy spędzili aktywnie na łonie natury, w słonecznych promieniach.
 
 
 
 
(źródło: mgr Małgorzata Strug)
 

 
Przedstawienie z okazji pasowania uczniów klas I
na czytelników szkolnej biblioteki:
„Rejs statkiem Przygoda”  
( 25. 01.2012r.)
      
        Dnia 25.01.2012 r. w czytelni miało miejsce przedstawienie dla uczniów  klas I z okazji pasowania na czytelnika szkolnej biblioteki.
        W części artystycznej dzieci udały się w zaczarowany świat bajek statkiem „Przygoda” oraz wysłuchały piosenek i szant dotyczących morskich opowieści.
Po obejrzeniu przedstawienia i wysłuchaniu próśb książki dzieci złożyły uroczystą przysięgę, po której pani bibliotekarka pasowała ich na czytelników szkolnej biblioteki.
Na pamiątkę pasowania młodzi czytelnicy otrzymali zakładki do książek. 
Przedstawienie obejrzeli  również uczniowie  klas II, III i IV  w ramach przypomnienia zasad obowiązujących w bibliotece.  
W przedstawieniu brały udział uczennice z kl. VIc, IB gim. z Koła Przyjaciół Książki: 
-        Daria Arndt
-        Iga Leśniak
-        Ola Halik
-        Weronika Świtoń
-        Daria Rutyna
-        Dominika Rutyna
-        Dominika Firlit

(źródło: mgr Kamila Kałużna)


„By czytać się chciało,
zakładkę zrób wspaniałą”
 
 
          W grudniu 2011 r. oraz styczniu 2012r. w bibliotece odbył się konkurs plastyczny dla kl. II-VI oraz gimnazjum na wykonanie zakładek do książek dowolną techniką ozdabiania.
 
Celem konkursu było przygotowanie upominków w postaci zakładek dla uczniów klas I. Zostały one podarowane podczas uroczystości pasowania na czytelnika szkolnej biblioteki.
 
W konkursie wzięło udział:
        - klasy II-VI – 33 osoby
        - gimnazjum -  8 osób
 
Wszystkie prace wyeksponowano na wystawce w czytelni, gdzie uczniowie mogli głosować na najładniejszą zakładkę z uwzględnieniem trzech poziomów wiekowych.
 
W wyniku głosowania wyłoniono zwycięzców:
 
Klasy  II-III:
I miejsce: Guzowska Martyna – IIIb
 
Klasy IV-VI:
I miejsce: Leśniak Iga – VI c
II miejsce: Zozula Agata – IV b
III miejsce: Plitt Marta – IV b
 
Gimnazjum:
I miejsce: Zakrzewski Grzegorz – III C
II miejsce: Kosiarek Magdalena – III C
III miejsce: Cybulska Kinga – I C

 

(źródło: mgr Kamila Kałużna)


Lekcja z Wisławą Szymborską
 
    17 stycznia odbyła się Lekcja z Wisławą Szymborską.
Program artystyczny przygotowali uczniowie z klas: I A i II A. Wywiad z poetką (w rolę Szymborskiej wcieliła się Aleksandra Żurawska) przeprowadziła Aleksandra Uliczek. Rozmowa przeplatana była następującymi wierszami: Sto pociech, Nagrobek, Minuta ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej, Nic dwa razy, Obóz głodowy pod Jasłem, Niektórzy lubią poezję, Rehabilitacja.
Scenografię przygotowały Wiktoria i Marta z klasy I A.
Po zaznajomieniu z życiem i twórczością laureatki Nagrody Nobla odbył się konkurs. Zwyciężczynią została Beata Marchlewska z klasy III B. Gratulujemy!
 
Z ostatniej chwili:
1 lutego 2012 r. odeszła spokojnie, we śnie, w swoim pięknym, magicznym Krakowie Wisława Szymborska. Była jak wiecznie dziwiące się światu dziecko. Z tego zdziwienia wyrosły najpiękniejsze wiersze, do których z pewnością  będziemy wracać.
Dziękujemy Pani Wisławo za pełną mądrości i jednocześnie prostoty poezję…
(źródło: mgr Marzena Szymanek)

Konkurs biblioteczny: Album o Marii Skłodowskiej-Curie
 
Sejm RP ustanowił 2011 – rokiem M. Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji biblioteka szkolna w listopadzie 2011 r. ogłosiła konkurs na wykonanie albumu o tej dwukrotnej noblistce w dziedzinie chemii i fizyki. 
Celem konkursu było przybliżenie uczniom faktów z jej  życia prywatnego i osiągnięć naukowych. Istotny jest  fakt, że nasza szkoła czyli Zespół Szkół Publicznych w Łasinie znajduje się na ulicy M. Skłodowskiej-Curie. 
Konkurs przeznaczony był dla kl. IV-VI oraz gimnazjum. 
 
Zwycięzcy:
Szkoła Podstawowa    Gimnazjum
Wiktoria Krupa Vb      Grzegorz Zakrzewski IIIC      
Natalia Pressing Vb
 
Prace konkursowe są wyeksponowane na wystawce w czytelni. Zapraszamy.

(źródło: mgr Kamila Kałużna)

 


Eliminacje do I Ogólnoszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek
Rejonu Grudziądzkiego im. ks. prałata Witolda Weinbergera

 

W czwartek, 1 grudnia 2011r. w Zespole Szkół Publicznych  w Łasinie odbyły się eliminacje I Ogólnoszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek Rejonu Grudziądzkiego im. ks. prałata Witolda Weinbergera. Na scenie zaprezentowało się prawie 30 zespołów i wokalistów.
W eliminacjach wstępnych szkolnych wzięły udział zespoły śpiewacze, wokalne, chóry i soliści. Każdy uczestnik eliminacji szkolnych wykonał bądź jedną kolędę i jedną pastorałkę, 2 kolędy albo 2 pastorałki.
Prezentacje konkursowe oceniali jurorzy: ks. kan. Edmund Tucholski – Referent Muzyczny rejonu grudziądzkiego, ks. prob. Grzegorz Grabowski – dziekan łasiński oraz Pani Dorota Rusoń i Pani Małgorzata Strug – współorganizatorzy eliminacji wstępnych w ZSP Łasin.
Po wysłuchaniu 30 podmiotów wykonawczych Rada Artystyczna postanowiła nominować do finału 13 reprezentantów:
KATEGORIA I – III SP:
Soliści:
I – Monika Merholc
 
KATEGORIA IV-VI  SP:
Soliści:
I -  Maja Miller
I - Weronika Kurkiewicz
II - Anastazja Borowska
III - Patryk Sapała
III - Damian Kaniuk
Zespoły:
I - Romanowska Adrianna, Gosieniecka Roksana
II - Topolewska Kinga, Projs Agnieszka
III  - Leśkiewicz Karolina, Pryba Karolina, Skoroch Agata
GRAND PRIX: Cantate deo
 
KATEGORIA I-III Gim:
Soliści:
I - Pankowska Joanna
Zespoły:
I - Ciernicka Patrycja, Dorota Zielińska
II – Kerner Aleksandra, Uliczek Aleksandra
 
Ustalając werdykt Jurorzy podkreślali wysoki poziom wykonawczy i różnorodność repertuaru; o dalszym poszukiwania ciekawych, często zapomnianych staropolskich pastorałek.
Etap finałowy odbędzie 21.12.2011r. o godz.10:00 w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, ul.  M. C. Skłodowskiej 1, 86-320 Łasin.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

(żródło: ks. mgr Łukasz Figurski)
 

 
 
Montaż słowno-muzyczny:  „2011 – rokiem Czesława Miłosza”

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił 2011 – rokiem Czesława Miłosza.
W tym roku przypada również 100 rocznica urodzin noblisty.

Z tej okazji dnia 25. 11. 2011r. w czytelni odbył się montaż słowno-muzyczny poświęcony temu poecie.

Cele:
- przypomnienie najważniejszych faktów z życia Czesława Miłosza,
- prezentacja wybranych utworów poety,
- rozwijanie zainteresowań życiem i twórczością poety,
- zachęcenie do czytania utworów i poznawania biografii Miłosza.

W scenariuszu wykorzystano piosenki w wykonaniu Piotra Rubika.

Montaż wysłuchały klasy: VI a, VI b, VI c oraz I A, I B, I C, II A gimnazjum.

Występowali uczniowie z kl. VI c należący do Koła Przyjaciół Książki:
- Halik Ola,
- Leśniak Iga,
- Firlit Dominika,
- Krzemińska Paulina,
- Rutyna Daria,
- Rutyna Dominika,
- Badziąg Dawid.
 
Całość przygotowały: Kamila Kałużna, Maria Kochanek
 
 
(źródło: mgr Kamila Kałużna)
 

X Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II

I SP Łasin: Kinga Topolewska, Natalia Kwiatkowska, Iga Leśniak
II SP Zawda
III SP Szonowo
IV SP Wydrzno

Sponsorzy: SU Grosz SP Łasin, SU Kubuś Puchatek Gimnazjum nr 1 w Łasinie i SKC ZSP Łasin
Organizator: Marzena Kuczek
Oprawa muzyczna: Małgorzata Mischke
(źródło: mgr Marzena Kuczek)

Wydarzenia 2013 - 2014
Wydarzenia 2012 - 2013
Wydarzenia 2011 - 2012
Wydarzenia 2010 - 2011