Wydarzenia 2012 - 2013

W dniach 10.06.2013- 12.06.2013 r. grupa młodzieży klas: VI a, V b, VI c i I b gimnazjum wyjechała na wycieczkę w Bory Tucholskie. Był to wyjazd niezapomniany: słoneczny, ciepły i pełen wrażeń . Wszystko to co lubimy: woda (Aqua- Park w Chojnicach, jeziora w Ocyplu), wędkowanie (leszcz złowiony przez Mateusza), Neptunalia, podchody z alfabetem Morse`a, bandażowanie na czas, rzut szyszkami do celu, ścieżka ekologiczna, smażenie naleśników (pysznych zresztą) przez dziewczyny z VI a, przejażdżka wozem drabiniastym, pieczenie kiełbasek w ognisku, plażowanie, obiad w Pałacu i atrakcje w Parku Linowym w Rulewie (trasy, skoki z drzewa, wahadło, zjazdy tyrolskie i wreszcie akcent prysznicowy z przemiłą panią animator) – wszystkie te wspomnienia na długo zostaną w naszej pamięci. Gospodarze Ośrodka Wypoczynkowego ‘’Mleczarz’’ w Ocyplu zadbali o to, by było nam komfortowo i wygodnie, a także byśmy nie byli głodni ( jedzenie w Ocyplu było naprawdę Super! ). Opiekę nad młodzieżą sprawowali: p. Maria Jasińska, która opowiadała o przyrodzie w trakcie trwania wycieczki, p. Stefania Kwiatkowska, która dokumentowała wycieczkę wspaniałymi zdjęciami, p. Łukasz Jankowski, który dbał o formę fizyczną młodzieży (mecze w siatkówkę, rzut szyszkami do celu) oraz zadbał o to, aby ‘’zielona noc’’ nie okazała się ‘’ koszmarną nocą’’. Wycieczkę zorganizowała p. Marlena Kminikowska - Grzesiak.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

 

(źródło: mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)


IX FESTIWAL PIOSENKI EUROPEJSKIEJ W GIMNAZJUM W ZSP W ŁASINIE
 

 W MGOKiS w Łasinie dnia 31 czerwca 2013 roku miał miejsce 9 FESTIWAL PIOSENKI EUROPEJSKIEJ zorganizowany przez Gimnazjum nr 1 w ZSP w Łasinie. Uczniowie śpiewali piosenki w języku angielskim, niemieckim i polskim. Program ten został przygotowany przez nauczycieli języków obcych: B.Mrozek, L.Kotewicz, L.Szymanowicz, B.Gizińska . Dekorację sceny przygotowały uczennice naszej szkoły.

CELE FESTIWALU PIOSENKI EUROPEJSKIEJ:
-popularyzacja i propagowanie wśród uczniów piosenek obcojęzycznych
-zachęcanie uczniów do doskonalenia języka obcego poprzez piosenki
-zachęcanie nauczycieli do wprowadzania piosenek do programów nauczania

REGULAMIN FESTIWALU PIOSENKI EUROPEJSKIEJ:
1. Udział w festiwalu biorą uczniowie klas gimnazjalnych
2. Uczestnicy konkursu śpiewają piosenki w wybranym przez siebie języku krajów
europejskich z podkładem muzycznym
3. Nagradzane są trzy pierwsze miejsca
4. Interpretacja piosenki nie powinna być dłuższa niż 3-5 minut
5. W skład jury wchodzą nauczyciele języków obcych i zaproszeni goście
6. Jury bierze pod uwagę poprawność językową, dobór piosenki i jej interpretację
W programie FESTIWALU brali udział uczniowie z klas I , II i III naszego Gimnazjum, wykonali oni :
9 piosenek w języku angielskim
1 piosenka w języku niemieckim
2 piosenki w języku polskim

Jury w składzie:

A.Rybińska, K. Kałużna, L. Szymanowicz, L.Kotewicz i B.Mrozek

przyznało następujące miejsca:

I miejsce –uczennica klasy Ic : Agata Gorczewska - za piosenkę w języku angielskim i w języku niemieckim
II miejsce – uczennica klasy II b : Karolina Pawełczyk - za piosenkę w języku angielskim
III miejsce – uczennice klasy IIIb:Patrycja Ciernicka i Dorota Zielińska za piosenkę w języku angielskim
oraz
wyróżnienia- uczennica klasy IIb : Monika Kurzyńska za piosenkę w języku angielskim
- uczennice klasy IIIa –Aleksandra Uliczek i Marta Marynowska za piosenkę w języku angielskim
- uczennica klasy Ib–Victoria Nowicka

Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami oraz płytami CD i nagrodami rzeczowymi. Nagrody zostały zakupione za pieniądze uzyskane z rabatu przy zakupie podręczników do języka angielskiego i niemieckiego.


Lucyna Kotewicz

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

 


2013 – rokiem Juliana Tuwima
 
 
           Z tej okazji 10.05.2013 r. w bibliotece szkolnej  odbyło się przedstawienie poświęcone temu poecie.
Widzowie, czyli uczniowie kl. I-IV S.P. zapoznali się z jego twórczością. Przypomnieli sobie najbardziej znane wiersze np. „Lokomotywa”, „Okulary”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Bambo”, „Zosia Samosia”, „Słoń Trąbalski”. Utwory te zostały przedstawione w formie mówionej, śpiewanej i inscenizowanej.
Najwięcej radości sprawiła dzieciom wspólna zabawa przy inscenizacji wiersza „Rzepka”.

(źródło: mgr Kamila Kałużna)


Konkurs biblioteczny:
 
„Wiersze Tuwima znamy i czytamy”
 
 
        Z okazji roku Tuwima w bibliotece szkolnej odbył się konkurs plastyczny na wykonanie ilustracji do dowolnego wiersza tego poety.
Uczestnikami konkursu byli uczniowie kl. I-V.
Wszystkie prace zostały wywieszone na wystawce w czytelni. Zwiedzający mogli oddawać  głosy  na najciekawsze prace z uwzględnieniem poziomów wiekowych.  W wyniku głosowania zwycięzcami zostali:

 

Kl. I – Jelińska Julia – I b
Kl. II – Nowacka Ola – II a
Kl. III – Szałkowska Martyna – III b
Kl. IV – Topolewska Magda – IV b
Kl. V – Kowalska Karolina – V b
                                                           
                                                                            Gratulujemy!

 

(źródło: mgr Kamila Kałużna)

 


PATRYK SAPAŁA  - NIEDZIN LAUREATEM WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z MATEMATYKI

 Ku naszej ogromnej radości Patryk Sapała - Niedzin, uczeń klasy VIa został laureatem wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z matematyki, uzyskując 34 punkty na 36 możliwych.
Konkursy przedmiotowe organizowane przez Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty są bardzo ważnymi konkursami dla uczniów. Aby uzyskać tytuł laureata uczniowie przechodzą eliminacje szkolne, rejonowe, a w finale wojewódzkim muszą zdobyć nie mniej niż 75 % punktów możliwych do zdobycia. Laureat konkursu jest zwolniony ze sprawdzianu szóstoklasisty. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem ze sprawdzianu najwyższego wyniku, czyli 40 punktów.
Patryk po raz kolejny udowodnił, że matematyka nie sprawia mu żadnych trudności. Wspomnieć tu należy liczne wcześniejsze jego osiągnięcia.  Już jako uczeń czwartej klasy  odnosił w tej dziedzinie swoje pierwsze sukcesy.  Uzyskał tytuł laureata  Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”  i w nagrodę pojechał na wycieczkę do Czech. W tym roku szkolnym zajął II miejsce w etapie rejonowym konkursu matematycznego organizowanego przez UMK w Toruniu „Liga Zadaniowa”.
  
Patryk, serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów,
nie tylko matematycznych!
 (źródło: mgr Michał Chyliński)

Kinga najlepsza w województwie

 

Kinga Jurewicz z Gimnazjum nr 1 w Łasinie to zdobywczyni pierwszego miejsca w piątej edycji wojewódzkiego konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”.
 
Profesor Elżbieta Zawacka, kurierka Armii Krajowej i jedyna kobieta wśród cichociemnych, nagrodzona przez sejmik Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa. Ideą konkursu jest upamiętnienie legendarnej cichociemnej i zarażenie młodych ludzi jej pasją: dokumentowaniem historii. Przedsięwzięcie jest organizowane przez Urząd Marszałkowski wraz z Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum  i Muzeum Pomorskim AK oraz Wojskowej Służby Polek  w Toruniu, a także z Biblioteką Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
Konkurs  zachęca młodych ludzi do rozwijania wiedzy historycznej o naszym regionie oraz dokumentowania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, a także zdjęć i pamiątek zachowanych w rodzinnych i publicznych archiwach. Nauczycieli skłania do krzewienia wiedzy o historii naszego regionu.
Do konkursu nadsyłano prace pisemne o tematyce „O ludziach” lub „O wydarzeniach” w dwóch kategoriach: dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Prace „O ludziach” przedstawiały sylwetki wywodzących się z naszego regionu, znanych i nieznanych bohaterów historycznych wydarzeń lub osób spoza regionu biorących udział lub będących świadkami takich wydarzeń na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Prace „O wydarzeniach” przedstawiają relacje żyjących w naszym regionie uczestników i świadków historycznych wydarzeń.
 
Dla laureatów V edycji konkursu przygotowano atrakcyjne nagrody. Szkoły, których uczniowie zwyciężyli otrzymały również nagrody rzeczowe. Nagrody trafiały także do nauczycieli – opiekunów autorów zwycięskich prac. Konkurs jest realizowany przez samorząd województwa w ramach edukacji regionalnej województwa kujawsko-pomorskiego, który służy popularyzacji wiedzy o Kujawsko-Pomorskiem. Dodatkowo laureaci otrzymali listy gratulacyjne i nagrody  Instytutu Pamięci Narodowej. (za www. kujawsko-pomorskie.pl)
 
Kinga Jurewicz (IIIB) pracę pt.: „Walczyła o wielką sprawę w małej miejscowości. Małgorzata Dzwonkowska działaczka społeczno-polityczna” napisała pod kierunkiem historyka naszego gimnazjum Aleksandry Jankowskiej. Opisała życie i działalność lokalnej działaczki Solidarności.
 
„Małgorzata Dzwonkowska była prawdziwą patriotką, człowiekiem czynu, otwartym na potrzeby innych osób,  wrażliwym na niesprawiedliwość ludzką.   Trzy krzyże w pobliżu Stoczni Gdańskiej, symbolizujące walkę stoczniowców, stały się również dla mnie symbolem walki mojej cioci - Małgorzaty Dzwonkowskiej -  o dobro, sprawiedliwość i prawdziwą solidarność drugiego człowieka. Bo dla niej „Solidarność” znaczyła wolność i sprawiedliwość.
Jej postawa doskonale pokazuje jak należy rozumieć słowa Polaka – papieża: „Solidarność musi iść przed walką. Dopowiem: solidarność również wyzwala walkę. Ale nie jest to nigdy walka przeciw drugiemu. Jest to walka o człowieka, o jego prawa, o jego prawdziwy postęp: walka o dojrzalszy kształt życia ludzkiego.” – fragment pracy Kingi.
 
Uroczyste wręczenie nagród z udziałem m.in. wicemarszałka -  Dariusza Kurzawy, prezes Fundacji gen. Zawackiej - Doroty Zawackiej – Wakarecy,  przewodniczącego kapituły konkursu - prof. dra hab. Wojciecha Polaka, szefów gdańskiego i bydgoskiego Instytutu Pamięci Narodowej  odbyło się  19 marca w toruńskim Dworze Artusa, podczas obchodów 104. rocznicy urodzin gen. Zawackiej. Warto dodać, że nasze gimnazjum uczestniczy w konkursie aktywnie już czwarty rok, osiągając sukcesy.
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Fot. www.kujawsko-pomorskie.pl, Janusz Jurewicz, Aleksandra Jankowska

(źródło: mgr Aleksandra Jankowska)


Powitanie Wiosny

Jak co roku w naszej szkole zorganizowany został Szkolny Dzień Profilaktyki Uzależnień. W tym dniu odbyły się dwie lekcje, po których wszyscy uczniowie klas IV-VI spotkali się na sali gimnastycznej, aby wziąć udział w grach i zabawach o tematyce profilaktycznej oraz w zawodach sportowych.
Uczniowie wykonywali album na temat zdrowego trybu życia, rozwiązywali zagadki i krzyżówki i oczywiście uczestniczyli w długo oczekiwanych zawodach sportowych. Za każdą konkurencję klasy otrzymywały punkty.
Oto wyniki poszczególnych klas:
I m. - klasa VI a
II m. - klasa IV a
III m. - klasy: Va, Vb, VIb, VIc
IV m. – klasa IVb
Rozstrzygnięty został również konkurs na wiosenną girlandę. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy IVa, którzy w nagrodę otrzymali pizzę, ufundowaną przez Radę Rodziców. Drugie miejsce zajęła girlanda wykonana przez uczniów klasy VIa, natomiast trzecie miejsce girlanda uczniów klasy VIb.
Pozostałym uczniom, którzy wykonali piękne girlandy – gratulujemy!!!!!!!!!!!
Wszystkie girlandy zdobią I piętro naszej szkoły!
(źródło: mgr Sylwia Paszkowska - Zająkała)

Szkolny konkurs recytatorski

W środę, 6 marca, w świetlicy szkolnej, odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas IV- VI. Uczestnicy pięknie recytowali wiersze wybitnych polskich poetów.
Oto wyniki:
klasy IV:
I m. Bartek Sarnat
II m. Kacper Kopański
III m. Julia Zawadka
klasy V:
I m. Vanessa Olech
II m. Maja Wiśniewska
III m. Weronika Gabryszewska
klasy VI:
I m. Łukasz Kwiatkowski
II m. Kamila Sarnat
III m. Roksana Gosieniecka
Uczniowie ci zakwalifikowali się do eliminacji XIV Powiatowego Przeglądu Poezji
„ Złote Usta”.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską „ Grosz”.

 
(źródło: mgr Sylwia Paszkowska - Zająkała)

Przedstawienie z okazji pasowania uczniów klas I na czytelników szkolnej biblioteki:
„W krainie baśni i bajek”
8. 02.2013 r.
 

Dnia 8.02.2013 r. w czytelni miało miejsce przedstawienie dla uczniów klas I z okazji pasowania na czytelnika szkolnej biblioteki.

W części artystycznej dzieci udały się w zaczarowany świat bajek oraz wysłuchały śpiewanych wierszy Jana Brzechwy. Uczestniczyły w zabawie z wykorzystaniem kukiełek przy piosence „Kwoka”.
Po obejrzeniu przedstawienia i wysłuchaniu próśb książki uczniowie złożyli uroczystą przysięgę, po której pani bibliotekarka pasowała ich na czytelników szkolnej biblioteki.
Na pamiątkę pasowania młodzi czytelnicy otrzymali zakładki do książek.

Przedstawienie obejrzeli również uczniowie klas II, III w ramach przypomnienia zasad obowiązujących w bibliotece.

W przedstawieniu brali udział uczniowie z kl. Va, VIa,
IIB gim. z Koła Przyjaciół Książki:
- Klaudia Eichler
- Vanessa Olech
- Ania Wilk
- Maciej Halik
- Szymon Tomczyk
- Anastazja Borowska
- Martyna Domeracka
- Daria Arndt
- Marta Przanowska
(źródło: mgr Sylwia Paszkowska - Zająkała)

„By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”


W grudniu 2012r. oraz styczniu 2013r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs plastyczny dla kl. II-VI oraz gimnazjum na wykonanie zakładek do książek dowolną techniką ozdabiania.

Celem konkursu było przygotowanie upominków w postaci zakładek dla uczniów klas I. Zostały one podarowane podczas uroczystości pasowania na czytelnika szkolnej biblioteki.

Wszystkie prace wyeksponowano na wystawce w czytelni, gdzie uczniowie mogli głosować na najładniejszą zakładkę z uwzględnieniem trzech poziomów wiekowych.

W wyniku głosowania wyłoniono zwycięzców:

Klasy II-III:
I miejsce: Nasieniewska Aleksandra – II c

Klasy IV-VI:
I miejsce: Topolewska Magdalena – IV b
II miejsce: Jagielska Zuzia – IV a
III miejsce: Mac Sandra – IV b

Gimnazjum:
I miejsce: Leśniak Iga – I C
 
(źródło: mgr Sylwia Paszkowska - Zająkała)

Spotkanie z posłem Janem Krzysztofem Ardanowskim - 01. 03. 2013 r.
(źródło: mgr Aleksandra Jankowska)

Walentynki - 14. 02. 2013 r.

(źródło: mgr Aleksandra Jankowska)


Żywa lekcja muzyki - 14. 02. 2013 r.

(źródło: mgr Aleksandra Jankowska)


    Piknik Naukowy w Łasinie
 
 W dniu 12. 02. 2013 roku w Zespole Szkół Publicznych w Łasinie odbył się Piknik Naukowy zorganizowany w ramach projektu „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno - przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
 Zespół Szkół Publicznych w Łasinie i Szkoła Podstawowa w Szonowie, szkoły gminy Łasin, są dwiema z 250 placówek oświatowych z całego kraju uczestniczących w realizacji Projektu w latach szkolnych 2012-2014.
 W Pikniku Eduscience uczestniczyli naukowcy Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, którzy przygotowali specjalny całodzienny program, uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Łasinie, a także zaproszonej Szkoły Podstawowej w Szonowie oraz gościa w osobie Pani Marii Ewertowskiej, Kierownika Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta i Gminy Łasin. Uczestników Pikniku i gości przywitała dyrektor szkoły Elżbieta Rubinowska – Śróbka.
 Wydarzenie rozpoczął pokaz naukowy oparty na wierszu J. Tuwima „Lokomotywa”. Naukowcy wtajemniczyli uczestników w prawa rządzące przyrodą. Dzieci uczestniczyły także w interesujących warsztatach ukazujących zjawisko chromatografii, siłę tarcia, napięcie powierzchniowe oraz zgłębiły tajniki działania silnika odrzutowego. Do dyspozycji uczestników pozostawały stanowiska samoobsługowe, na których mogli ułożyć model układu słonecznego, model człowieka, sprawdzić prosty układ elektryczny – nerwusometr, zbudować most Leonarda da Vinci oraz rozwiązać zagadki logiczne. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się przenośne planetarium, w którym uczniowie mieli okazję oglądnąć niebo i jego tajemnice. Pokazom towarzyszył wspaniały wykład naukowca, który istotne informacje z zakresu astronomii przeplatał mitami i legendami.
 Uczestnicy projektu - uczniowie klasy pierwszej SP w Łasinie oraz klasy czwartej SP w Szonowie uczestniczyli także w zajęciach dedykowanych klasom, biorącym udział w projekcie. I tak pierwszaki z Łasina badały skrobię oraz uczestniczyły w warsztatach z robotyki, z kolei uczniowie klasy IV SP w Szonowie testowali działanie zmysłu wzroku oraz maszyny proste, próbując uzyskać odpowiedź na pytanie w jaki sposób Archimedes chciał poruszyć Ziemię.
 Całość atrakcji zakończyło losowanie pamiątkowych nagród dla uczestników pikniku oraz wspólny obiad.To był bardzo ciekawy dzień, wspaniałe połączenie zabawy z nauką!

(źródło: mgr Michał Chyliński)

"Październik miesiącem bibliotek szklonych"

W ramach tej ogólnopolskiej akcji w bibliotece odbywały się konkursy. Pierwszy z nich to konkurs czytelniczy "Z jakiej jestem książki". Na podstawie opisu uczniowie mieli za zadanie określić postać i tytuł książki. Zwycięzcami zostali:
klasy I-III S.P. : Zatorska Wiktoria – III b
klasy IV-VI : Guzowska Martyna – IVb, Wegner Monika – Vb, Sonnenfeld Emilia – VIb
gimnazjum: Kosiarek Joanna – IIIc

(źródło: mgr Kamila Kałużna)


Konkurs biblioteczny

W listopadzie 2012r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs dla kl. IV-VI oraz gimnazjum na plakat propagujący czytanie. W wyniku głosowania na najciekawszą pracę w szkole podstawowej zwyciężyła Agata Zozula z kl. V b, a w gimnazjum: Aleksandra Łęczycka z kl. I B. Gratulujemy!
 

(źródło: mgr Kamila Kałużna)


2012- rokiem Janusza Korczaka

29.11.2012 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie poświęcone Januszowi Korczakowi - autorowi książek dla dzieci, doktorowi, założycielowi Domu Sierot dla dzieci żydowskich. Janusz Korczak był przede wszystkim rzecznikiem praw dziecka. Dla najmłodszych zrezygnował z rodziny, kariery naukowej, sławy pisarskiej. Zginął wraz z wychowankami w sierpniu 1942 r. Dobrowolnie towarzyszył im w drodze na śmierć w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince. Żył i umarł z dziećmi, które kochał ukochał najbardziej. Warto zapamiętać jego słowa: "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".
W spotkaniu uczestniczyły klasy V i VI S.P. oraz I C gimnazjum
 

(źródło: mgr Kamila Kałużna)


 
Wydarzenia 2013 - 2014
Wydarzenia 2012 - 2013
Wydarzenia 2011 - 2012
Wydarzenia 2010 - 2011