Wydarzenia 2014 - 2015


KONKURS POEZJI WŁASNEJ - 22 maja 2015 r.

Tego dnia w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się podsumowanie Konkursu Poezji Własnej. Uczestnicy z klas IV-VI przed komisją w składzie: p. Anna Bartnicka, p. Małgorzata Mischke, p. Kamila Kałużna prezentowali napisane przez siebie wiersze. Komisja oceniając uczestników brała pod uwagę: poprawność językową, wyraz artystyczny oraz oryginalność zaprezentowania tematu.
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

(źródło: mgr Kamila Kałużna)


GAPA 2015
Dnia 22.05.2015 r. w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odbyła się uroczysta Gala wręczania złotych i srebrnych statuetek oraz wyróżnień. W tegorocznych zmaganiach artystycznych w kategorii PLASTYKA zwyciężyły:
1. Anna Preissing - Złota GAPA - Malarstwo
2. Anna Szram - Złota GAPA - Grafika i Rysunek
3. Inga Kawska - Wyróżnienie Specjalne – Malarstwo
Sukces jest o tyle istotny, że poziom prac artystyczny uczniów ze szkół w Makroregionie Grudziądza i z ośrodków pracy pozaszkolnej - był naprawdę bardzo wysoki.
Nasze laureatki zostały opisane w lokalnych mediach (Gazeta Pomorska -‘’ …Złotą GAPĘ otrzymała Anna Preissing z Łasina a srebrną Nikola Lipecka z Grudziądza…’’ Ania Preissing w tym dniu udzielała również wywiadu p. redaktor Telewizji Kablowej w Grudziądzu. Galę wręczania honorowych statuetek uświetniły występy taneczne i wokalne nagrodzonych młodych artystów.
Prace plastyczne powstały na zajęciach Koła Artystycznego.
Gratulujemy!
 
[photogallery/photo00010126/real.htm]
 
(źródło: mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)

 


POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY "ZNANI I PODZIWIANI - PORTRET IDOLA"

Dnia 16. 05. 2015 r. w Spichrzu nr 17 w Muzeum w Grudziądzu odbył się wernisaż wystawy powiatowego konkursu plastycznego "Znani i podziwiani - portret idola" skierowany do uczniów szkół powiatu grudziądzkiego. W konkursie brało udział 46 uczniów ze szkoły w Jankowicach, Lisnowie, Linowie, Rogóźnie, Piaskach, Grucie, Szembruczku, Białochowie, Rudzie i w Łasinie. Celem konkursu było:- przedstawienie portretu wybranego artysty jako ikony popkultury we współczesnym świecie, - rozwijanie aktywności plastycznej, - rozwijanie ciekawości światem sztuki - spotkanie z artystami podczas wernisażu, -promocja uzdolnień i talentów dzieci i młodzieży, -promocja regionu, -kształtowanie wrażliwości na odbiór sztuki. Prace plastyczne oceniane było przez artystów plastyków w trzech kategoriach wiekowych: - I kategoria- klasy I- III SP
I miejsce- Zofia Zyra
II miejsce- Vanessa Rose
III miejsce- Wiktor Krukowski
Wyróżnienia: Amelia Cerska, Klaudia Wszołek, Marcel Myśliński
II kategoria- klasy IV- VI SP
I miejsce- Zuzanna Jagielska
II miejsce- Małgorzata Żłobińska
III miejsce- Katarzyna Malinowska
Wyróżnienia: Sandra Mac, Tymoteusz Witkowski, Aleksandra Nowacka
III kategoria- klasy gimnazjum
I miejsce- Natalia Kwiatkowska
II miejsce- Aleksandra Bałdyga
III miejsce- Natalia Preissing
Wyróżnienia: Maja Wiśniewska, Paulina Krzemińska, Aleksandra Januszewska
Na wystawie w grudziądzkim muzeum były wyeksponowane wszystkie prace. Obecnie można je podziwiać w ZSP w Łasinie w Galerii Młodego Twórcy. Wystawa będzie czynna do 26. 06.2015. roku.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Po wernisażu miejscowe media lokalne ( gazeta Nowości i Telewizja Kablowa ), zamieściły informację o wernisażu powiatowego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży ‘’Znani i podziwiani - portret idola’’.
Organizatorem konkursu było Kujawsko - Pomorskie Towarzystwo Proeuropejskie z siedzibą w Łasinie. Nagrody dla laureatów konkursu ufundowało Starostwo Powiatowe w Grudziądzu.
 
[photogallery/photo00001702/real.htm]
 
(źródło: mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)

 


 
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA - 14 maja 2015 r.
Po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Uczniowie z klas I-III, IV-VI oraz gimnazjum mogli zaprezentować swoje umiejętności czytelnicze podczas czytania fragmentu prozy połączonego z dialogiem.
 
Przeczytaj więcej na temat wydarzenia
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29


 

(źródło: mgr Kamila Kałużna)


 
KONCERT W FILHARMONII POMORSKIEJ

Dnia 13. 05. 2015 r. pojechaliśmy do Filharmonii Pomorskiej na koncert:
Georges Bizet / Rodion Szczedrin - Suita „Carmen”
Daniel Galay - „Desacuerdos"
(prawykonanie światowe utworu izraelskiego kompozytora dedykowanego Capelli Bydgostiensis)
John Beck - Uwertura na zespół perkusyjny
Paul Desmond - Tak
Przed koncertem mieliśmy spotkanie w KLUBIE MŁODEGO MELOMANA. Tematem spotkania były ‘’PERKUSJE I SMYCZKI’’. Pan Mirosław Żyta, kierownik grupy studentów Akademii Muzycznej, opowiadał o rodzajach instrumentów perkusyjnych i wraz ze studentami demonstrował ich brzmienie. Spotkanie w Klubie Młodego Melomana zakończył krótki koncert z użyciem instrumentów perkusyjnych w wykonaniu studentów i wykładowców Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Koncert bardzo nam się podobał. W czasie przerwy przed drugą częścią koncertu obejrzeliśmy wystawę współczesnego malarstwa bydgoskiego artysty Piotra Zaporowicza. Czynnikiem dominującym w jego obrazach jest zmaterializowane światło, tzw. snopy, bądź struny światła. Prace tego artysty są bardzo ciekawe. Przedstawiamy fragment jego obrazu.
Był to już ostatni wyjazd do Filharmonii Pomorskiej w tym roku szkolnym. Dziękujemy Dyrekcji Filharmonii Pomorskiej oraz pani Jowicie Franz za zapraszanie nas na fantastyczne koncerty i spotkania z artystami w Klubie Młodego Melomana.

Opiekę sprawowały panie: Bernadetta Zdunek- Jaranowska, Wioletta Gajdus, Maria Jasińska i Marzena Kuczek.
Wyjazd zorganizowała Marlena Kminikowska - Grzesiak.
 
[photogallery/photo00029192/real.htm]
(źródło: mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)

AKADEMIA - 29. 04.2015 r.
KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ - PAMIĘĆ NIE DAŁA SIĘ ZGŁADZIĆ

Przeczytaj więcej na temat wydarzenia

[photogallery/photo00001166/real.htm]

(źródło: mgr Kamila Kałużna)


Mam Talent - II etap
Dnia 27. 04. 2015 r. odbył się II etap trzeciej edycji szkolnego konkursu artystycznego "Mam Talent". Wystąpiło 30uczniów. II etap konkursu "Mam Talent" odbył się w GOK-u w Łasinie.
Po przesłuchaniu uczestników konkursu jury w składzie:
Pan Marek Czarnuch
Pani Aleksandra Algierowicz
Pani Wioletta Gajdus
Pani Marlena Kminikowska - Grzesiak
- ustaliło na podstawie punktacji zwycięzców konkursu. Maksymalnie można było otrzymać 15 punktów. Ocenie podlegała: poprawność przygotowanego programu, ogólny wyraz artystyczny, wizerunek sceniczny i kontakt z publicznością podczas występu.

W I–ej kategorii wiekowej zwyciężyli:

I miejsce Kinga Czarnuch- śpiew- 18 pkt.
II miejsce Monika Mercholc – śpiew- 15 pkt.
III miejsce Weronika Mischke- śpiew- 14 pkt.
Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Zielińska - śpiew -13 pkt.

I miejsce Julia Granica, Kacper Janowski- kabaret "Na łasińskich wyspach" - 15 pkt.
II miejsce Martyna Szałkowska, Marika Lewicka, Wiktoria Zatorska- kabaret "Wesoła Trójczyna" – 12 pkt.

I miejsce - Szymon Goryński – gra na instrumencie - 15 pkt.
II miejsce - Jakub Sobczyński, Kacper Janowski – gra na instrumencie - 13 pkt.
III miejsce - Staś Michalczyk – gra na instrumencie – 10 pkt.

I miejsce – Martyna Guzowska, Agata Topolewska - taniec ze śpiewem - 13. pkt.

W II-giej kategorii wiekowej zwyciężyli:

I miejsce Agata Gorczewska - śpiew - 15 pkt.
ex aequo Natalia Nartowska - śpiew - 15 pkt.

Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz spółdzielnie uczniowskie: "Puchatek" z Gimnazjum oraz Sklepik Uczniowski ze Szkoły Podstawowej w Łasinie. Konkurs przygotowały: p. Marlena Kminikowska - Grzesiak i p. Wioletta Gajdus. Pamiątkowe dyplomy opracował p. Krzysztof Olender.
 
Galeria zdjęć
(źródło: mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)

Wojewódzka Gala Laureatów 2015 Toruń – Gimnazja

Dnia 15.04.2015 r. o godzinie 11:00 w Toruniu odbyła się Wojewódzka Gala Laureatów Konkursów Przedmiotowych na poziomie gimnazjalnym.
Nasz uczeń Patryk Sapała - Niedzin otrzymał zaświadczenia laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka angielskiego i chemii, a nauczyciele (opiekunowie przedmiotów) – Lucyna Kotewicz i Małgorzata Strug otrzymały dyplomy podziękowania od pani Kurator – Anny Łukaszewskiej.
[photogallery/photo00017130/real.htm]
(źródło: mgr Lucyna Kotweicz)

25 MARCA 2015 r.

„Totus Tuus” - Cały Twój - taki tytuł nosiła uroczysta akademia poświęcona św. Janowi Pawłowi II z okazji 10 rocznicy śmierci.
[photogallery/photo00002627/real.htm]

(źródło: mgr Kamila Kałużna)


„Żyjemy zdrowo”

 

Dnia 20.03.2015 r. obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji odbył się profilaktyczny turniej międzyklasowy pod hasłem „Żyjemy zdrowo”.
Uczniowie klas IV-VI przygotowywali wiosenny wystrój swoich sal lekcyjnych oraz wykonali plakaty promujące zdrowy styl życia. Powitaliśmy też wiosnę, zakładając kolorowe ubrania. W szkole tego dnia było barwnie i wesoło!

Wyniki turnieju przedstawiają się następująco:
I miejsce – V b
II miejsce – VI b
III miejsce – VI a

Słodkie nagrody ufundowała dla wszystkich uczniów Spółdzielnia Uczniowska „Grosz”. Obchody Dnia Wiosny zostały zorganizowane przez: Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Justyny Kotowskiej oraz pedagoga szkolnego – panią Agnieszkę Jasińską – Zająkała.

 
[photogallery/photo00016476/real.htm]
 
(źródło: mgr Agnieszka Jasińska – Zająkała)

Konkurs recytatorski


5. marca 2015 roku w naszej szkole królowało słowo poetyckie, gdyż odbył się coroczny konkurs recytatorski, nad którego organizacją czuwała p. Bernadeta Zdunek-Jaranowska. Mogliśmy usłyszeć 17 recytatorów z klas IV-VI oraz 8 przedstawicieli gimnazjum. Wystąpienia uczniowskie oceniało jury w składzie: p. Barbara Mrozek, p. Anna Bartnicka i p. Anna Gaczyńska. Recytacje dostarczyły widzom sporo emocji. Uśmiech na wielu twarzach, szczególnie żeńskiej części publiczności, pojawił się w czasie występu Agaty Gronek, która przedstawiła wiersz „Przyjęcie” Doroty Gellner. Bo któraż z kobiet nie ma takiego problemu: „Naprzyjęcie się wybieram /wszystkie szafy więc otwieram /Co mam włożyć? To czy to?”. Natomiast lirycznie i romantycznie można było się poczuć w czasie recytacji Pauliny Pawełczyk, która przepięknie zinterpretowała utwór Wisławy Szymborskiej „Miłość od pierwszego wejrzenia”. O ważnych wartościach życiowych z przekonaniem recytowali: Victoria Nowicka, która wybrała utwór Czesława Miłosza „Ogrodnik” oraz Aleksander Kruczkowski, który „Pieśnią filaretów” przypomniał nam wielką poezję Adama Mickiewicza.

A oto jak przedstawiają się wyniki konkursu:

Klasy IV
I miejsce – Michał Gronek (IV a)
II miejsce- Natasza Pajor (IV c)
III miejsce – Aleksandra Nowacka (IV a)

Klasy V
I miejsce – Kacper Janowski (V b)
II miejsce – Julia Granica (V b)
III miejsce – Piotr Troczyński (V b)

Klasy VI
I miejsce – Agata Gronek (VI a)
II miejsce – Julia Zawacka (VI a)
III miejsce – Magdalena Topolewska (VI b) i Daria Pelplińska (VI b)

Gimnazjum
I miejsce – Victoria Nowicka (III b) i Paulina Pawełczyk ( I b)
II miejsce – Vanessa Olech (I a) i Aleksander Kruczkowski (II a)
III miejsce – Anna Łazarska (I b)

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Spółdzielnie Uczniowskie: „Grosz” i „Puchatek”. Wybrani spośród nagrodzonych przedstawiciele będą reprezentować naszą szkołę w Konkursie Recytatorskim „Złote Usta”, który odbędzie się 11. marca 2015 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Łasinie. Liczymy, że i tam, przed szerszą publicznością, wypadną znakomicie!

[photogallery/photo00032592/real.htm]
(źródło: mgr Anna Gaczyńska , mgr Bernadeta Zdunek-Jaranowska)

FERIE W FILHARMONII - "BAJKOWY HOLLYWOOD"

Dnia 23. 02.2015 r. w drugim tygodniu ferii zimowych pojechaliśmy na koncert "Bajkowy Hollywood", który odbył się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Koncert oraz konkursy dla dzieci prowadził Artur Barciś znany nam jako Tadzio Norek z "Miodowych lat" - a mim chodzący na szczudłach rozbawiał wszystkich swoimi sztuczkami. Było bardzo wesoło i muzycznie. Zagadki muzyczne grała Bydgoska Orkiestra Muzyki Filmowej pod batutą księdza Przemysława Pasternaka.
Opiekę sprawowały panie: Bernadetta Zdunek- Jaranowska, Wioletta Gajdus, Marzena Kuczek, Teresa Czyżak- Szram i Marlena Kminikowska - Grzesiak.

 
[photogallery/photo00019879/real.htm]
 
(źródło: mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)

Mam Talent
 
Dnia 30. 01.2015 r. w świetlicy szkolnej odbyły się przesłuchania 1 etapu 3 edycji konkursu szkolnego ‘’Mam Talent’’. Uczniowie prezentowali swoje uzdolnienia w kategorii: śpiew, taniec, gra na instrumencie, kabaret. Maksymalną ilość 60 punktów otrzymali: Monika Merholc, Weronika Mischke, Natalia Nartowska, Agata Gorczewska, Sylwia Rutkowska, Natalia i Łukasz Kwiatkowscy. Gratulujemy!
Finał trzeciej edycji konkursu ‘’ Mam Talent’’ odbędzie się w GOK-u w Łasinie.

Jury w składzie:
Pan Marek Czarnuch
Pani Wioletta Gajdus
Pani Bernadetta Zdunek- Jaranowska
Pani Małgorzata Strug
Pani Marlena Kminikowska- Grzesiak
Konkurs zorganizowała Marlena Kminikowska- Grzesiak

 
[photogallery/photo00029755/real.htm]
(źródło: mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)

 
KONCERT KARNAWAŁOWY
Dnia 16. 01.2015 r. byłam w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy na koncercie i spotkaniu z dyrygentem - Zygmuntem Rychertem w Klubie Młodego Melomana. Artysta pokazał jak brzmią organy Hammonda - i to było niezwykłe. Opowiadał nam również o swoim życiu artystycznym. Szybko minął czas spotkania i gdy zabrzmiały pierwsze dźwięki walca wiedeńskiego a po nim Poemat Fibicha, rozmarzyłam się i ‘’odpłynęłam’’…
Najbardziej podobał mi się utwór Offenbacha ‘’Aria ze śmiechem’’ z operetki’’ Perichola’’. Anna Fabrello - artystka operowa o wspaniałym sopranie, tak zagrała kobietę lekko zamroczoną winem, że wszyscy na sali wtórowali jej śmiechem. Przy okazji dodam, że nie miałam jeszcze okazji słyszeć takiego operowego śmiechu, który po prostu był cudowny.
Na organach Hammonda grał oczywiście pan Rychert. Do tej pory nie słyszałam takiej mocy dżwieków. Podobno bardzo rzadko spotyka się te organy, ponieważ były skonstrułowane 80 lat temu.
Koncert był rewelacyjny! Ogromne brawa i bisy na stojąco były uznaniem dla artystów i dyrygenta. Jeszcze mam w pamięci ten koncert. Długo będę o nim pamiętać.

Milena Baranik kl. I a Gimnazjum
[photogallery/photo00029227/real.htm]
(źródło: mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)

 


 
Orszak Trzech Króli
 

6 stycznia 2015r., prawie 100 uczniów naszej szkoły, wzięło czynny udział w barwnym pochodzie Trzech Króli, który we współpracy z ZSP w Łasinie, przeszedł ulicami naszego miasta. Najmłodsze uczennice paradowały jako najjaśniejsze anioły, a chłopcy z klas pierwszych poprzebierali się za pastuszków. Najciekawsze role przypadły uczniom z gimnazjum: Paweł Jaszewski jako Baltazar (Azja) i Łukasz Kwiatkowski jako reprezentant Afryki - Melchior. Królowie przemieszczali się swoimi dorożkami, za którymi podążali dzielni wojowie i piękne dworki. Uczniowie, nauczyciele i rodzice - jednogłośnie okrzyknęli imprezę jako UDANĄ.
 
Do powstania Orszaku przyczynili się:
p. Ewa Szymanowicz
p. Elżbieta Gizińska-Firlit
p. Iza Lipiec
p. Stenia Kwiatkowska
p. Wioleta Gajdus
p. Kamila Kałużna
p. Marlena Kminikowska-Grzesiak
p. Małgorzata Mischke
p. Maria Rutkowska
p. Anna Firlit
p. Teresa Czyżak-Szram
p. Marzena Kuczek
p. Grzegorz Bój z Wydrzna
p. Paweł Paga i WTZ
- firma Sekura
- oraz 100 najwspanialszych uczniów z SP i Gimnazjum nr 1
 
[photogallery/photo00028680/real.htm]


(źródło: mgr Marzena Kuczek, mgr Aleksandra Jankowska)

„Muzyczne spotkania z poezją’’
 
W dniu 03. 12. 2014 r. odbył się dla uczniów gimnazjum - w świetlicy szkolnej konkurs poezji śpiewanej „Muzyczne spotkania z poezją’’. Jury w składzie:
Marlena Kminikowska - Grzesiak, Marzena Górska i Teresa Czyżak - Szram po przesłuchaniu 10 uczestników konkursu i dokonaniu analizy wykonanych utworów wyłoniło zwycięzców:
 
I miejsce - Agata Gorczewska
II miejsce - Natalia Nartowska
III miejsce - Klaudia Eichler

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze ufundowane przez sklepik uczniowski ‘’Puchatek’’.

Gratulujemy!
 
[photogallery/photo00026967/real.htm]

(źródło: mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)


Dnia 06.12.2014 r. na kiermaszu Mikołajkowym w Łasinie zostały zaprezentowane prace uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łasinie. Dochód ze sprzedaży kartek świątecznych i aniołków został przeznaczony na cele charytatywne. Prace powstały na zajęciach Koła Artystycznego.
[photogallery/photo00022244/real.htm]

(źródło: mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)


Dnia 10.12.2014 roku dzieci z klas czwartych pod opieką pań: Marii Jasińskiej, Wioletty Gajdus, Małgorzaty Strug, Anny Firlit i Marleny Kminikowskiej - Grzesiak wyjechały do Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy na koncert kolęd.
Było muzycznie i wesoło. Ulubionym utworem usłyszanym na koncercie był utwór ‘’Za gwiazdą” wykonany przez tercet męski (tenor, bas i baryton).
W filharmonii czekały na nas słodycze, prezenty i wspaniała atmosfera zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Był to już trzeci wyjazd do filharmonii w tym roku szkolnym. Poprzednie koncerty to pieśni hebrajskie, greckie i armeńskie wykonane przez męski zespół KAIROS i muzyka Gospel, która wszystkich porwała do tańca i śpiewu. Koncerty zorganizowała Marlena Kminikowska - Grzesiak.
[photogallery/photo00011067/real.htm]

(źródło: mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)


Jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 96 rocznicę Odzyskania Niepodległości.

 

[photogallery/photo00006896/real.htm]

(źródło: mgr Kamila Kałużna)


FESTYN RODZINNY - 2014
Przeczytaj więcej na temat wydarzenia
 
(źródło: mgr Sylwia Paszkowska - Zająkała, mgr Małgorzata Uniatowska)