Wydarzenia


VII FESTIWAL PIOSENKI EUROPEJSKIEJ

W MGOKiS w Łasinie dnia 01 czerwca 2011 roku miał miejsce VII FESTIWAL PIOSENKI EUROPEJSKIEJ zorganizowany przez Gimnazjum nr 1 w ZSP w Łasinie. Uczniowie śpiewali piosenki (12 utworów) w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim i polskim. Program ten został przygotowany przez nauczycieli języków obcych: B. Mrozek, B. Gizińską i L. Kotewicz. Dekorację sceny przygotowałał Klub Europejski naszej szkoły - ‘Sunflower’ (p. A. Jankowska).
W programie FESTIWALU brali udział uczniowie z klas I, II i III naszego Gimnazjum, wykonali oni :
6 piosenek w języku angielskim
4 piosenki w języku rosyjskim
1 piosenka w języku niemieckim
1 piosenka w języku polskim
Jury składzie - A. Bąk - Flatow, A. Bartnicka, L. Kotewicz i B. Mrozek - przyznało następujące miejsca:
I miejsce –uczennica kl. IIIa : Ewa Jankowska - za piosenkę w języku rosyjskim -‘Mój raj’
II miejsce – exequo - uczennice kl. IIb : Ewelina Bonna i Joanna Pankowska - za
piosenkę w języku angielskim ‘Mercy’ oraz
- uczennica kl. IIIb : Agata Kalinowska za piosenkę w języku angielskim ‘ Love is around me’
wyróżnienie - uczennica kl.IIb : Maja Kelas za piosenkę w języku rosyjskim ‘Bjełyj
płaszczik’
- uczennica kl. IIIb –Karolina Sternik za piosenkę w języku angielskim
‘Come back and stay’
- uczniowie kl. IIc – Ania Arendt, Karolina Kochanowska i Mateusz Kędziorski za piosenkę w języku angielskim ‘Waka Waka’

Uczniowie (I oraz dwa II miejsca) zostali nagrodzeni płytami CD i dyplomami. Nagrody muzyczne w postaci płyt CD zostały zakupione za pieniądze uzyskane z rabatu przy zakupie podręczników do języka niemieckiego. Nagrody rzeczowe za wyróżnienia były sponsorowane przez wydawnictwo języka angielskiego EGIS Express Publishing.
 
(źródło: Magdalena Kotewicz)
 

 Dnia 20 maja 2011 w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odbyła się uroczysta Gala wręczenia statuetek i wyróżnień Grudziądzkiego Amatorskiego Przeglądu Artystycznego dla najlepszych młodych twórców z regionu kujawsko- pomorskiego. W konkursie plastycznym wzięło udział 9 uczniów z klas 4-5 SP :
Martyna Domeracka – 4a, Maja Waszewska – 4a, Łukasz Kwiatkowski - 4a, Weronika Kawska - 4a, Bartosz Wilmowicz - 4b, Dominika Wilmowicz - 4b, Natalia Kwiatkowska - 5b , Damian Talpa - 5b, Dominika Firlit - 5c oraz Joanna Pliszczyńska z 3c Gimnazjum. Tematem tegorocznej GAPY był ‘’Świat podwodny ‘’dla klas 4-6 SP i ‘’Pejzaż morski’’ dla Gimnazjum i Szkół Ponadgimnazjalnych. Złotą Gapę otrzymała Dominika Firlit w kategorii Malarstwo natomiast wyróżnienia otrzymali: Martyna Domeracka, Maja Waszewska, Łukasz Kwiatkowski i Bartosz Wilmowicz. W kategorii Rysunek Srebrną Gapę otrzymała Joanna Pliszczyńska z Gimnazjum.
Gratulujemy!
‘’…W dziedzinie malarstwa Złote Gapy otrzymali: Dominika Firlit z Zespołu Szkół w Łasinie oraz Michalina Paszkowska z grudziądzkiego "Gastronomika".
Ze srebrnych statuetek cieszą się Wiktoria Kamińska (GOK Gruta) oraz Katarzyna Wawrocka (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 Grudziądz).
W dziedzinie rysunku i grafiki Złote Gapy otrzymali: Karolina Jakubowska (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łasinie) oraz Szymon Kluziak ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Grudziądzu.
Srebrne statuetki trafiły do Joanny Pliszczyńskiej z Zespołu Szkół Publicznych w Łasinie oraz Jana Nasieniewskiego z GOK-u w Grucie.’’

Gazeta Pomorska- 20. 05. 2011 r.

 


(źródło: mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)
 

 Dnia 14.05.2011 r. w Fordońskiej Galerii Młodych Twórców w Bydgoszczy
odbyła się uroczysta Gala przyznania nagród i wyróżnień z Ogólnopolskiego
Konkursu Plastyczno- Fotograficznego ‘’Okno’’
. Galeria została oficjalnie uznana przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania miejscem Odkrywania Młodych Talentów. Nasza szkoła brała udział w tym prestiżowym konkursie. Do Galerii wysłaliśmy prace Joanny Pliszczyńskiej z klasy III c Gimnazjum i Kamili Zakrzewskiej z klasy III a, również z Gimnazjum. Na konkurs napłynęły prace z całej Polski. Prezentowały wysoki poziom artystyczny. Do wystawy zakwalifikowały się prace Asi i Kamili. W efekcie końcowym praca Asi Pliszczyńskiej ‘’Ballada płynąca z okna’’ – otrzymała Wyróżnienie. Ale sam fakt zakwalifikowania się do wystawy również jest sukcesem. Dlatego gratulacje dla obu artystek!
 W galerii zdjęć z pokonkursowej wystawy można obejrzeć prace Asi i Kamili wykonane w technice – wydrapywanki. Prace powstawały na lekcjach plastyki.
Również do wglądu zdjęcia prac nagrodzonych z malarstwa i fotografii, a także prace wykonane przez młodzież z Domu Kultury :‘’Motyle’’ , ‘’Pan i Pani Wiosna’’ powstałe pod kierunkiem artystki bydgoskiej - Ewy Miller.
Zachęcam do artystycznej twórczości.
 


(źródło : mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)

 Dnia 09.04.2011 roku odbył się wyjazd do Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Organizatorką tego wyjazdu była p. Marlena Kminikowska - Grzesiak. Naszymi opiekunami byli: p. Marzena Kuczek, p. Krzysztof Olender, p. Miller p. Marlena Kminikowska – Grzesiak. Z Łasina wyjechaliśmy o godzinie 15:00. Przed koncertem poszliśmy do Galerii Fokus.
Koncert rozpoczął się o godz. 19:00. Był upamiętnieniem tragedii smoleńskiej a także ku czci pomordowanych polskich oficerów w Katyniu. Dyrygentką była młoda i bardzo utalentowana Niemka - Kerstin Behnke. Po raz pierwszy widziałam dyrygenta – kobietę.
Na deskach Filharomonii wystapili również: Urlike Bartsch - mezzosopran, Marek Reichert – baryton, Chór Berliner Capella z Berlina oraz muzycy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
Podczas koncertu zamknęłam oczy: dźwięki kompozycji Panufnika ‘’Requiem’’ sprawiły, że wyobraziłam sobie ten dramat, cierpienie i ból po stracie najbliższych - to było bardzo przejmujące.
Po koncercie p. Olender zrobił nam pamiątkowe zdjęcie na tle pięknych gobelinów awangardowego artysty.
Dziękujemy Filharmonii Pomorskiej – Pani Dyrektor Eleonorze Harendarskiej za to, że zawsze nas wspiera i zaprasza do Filharmonii oraz opiekunom, którzy organizują nam te wspaniałe wyjazdy. Nie mogę wprost doczekać się kolejnego koncertu, ponieważ lubię słuchać muzyki klasycznej.

 

Natalia Tuńska - klasa VI b
 
 Dnia 8 kwietnia 2011 roku uczniowie klas V – VI SP i I – II Gim. wyjechali do muzeum w Grudziądzu na koncert ‘Pieśni pasyjnych’ w wykonaniu Chóru TIBI MARIAE.
Wyjazd zorganizowała p. Marlena Kminkowska – Grzesiak. W trakcie wyjazdu opiekę nad uczniami sprawowali: p. Marzena Kuczek, p. Małgorzata Strug, p. Maria Jasińska i p. Krzysztof Olender, który udokumentował wyjazd ciekawymi fotografiami.
Przed koncertem uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali wystawę archeologiczną oraz oglądali artystyczną biżuterię z bursztynu, która została wykonana przez artystów z Gdańska. O malarstwie powojennym na przykładach sztuki współczesnej opowiadała p. Marlena.
Sala muzeum była wypełniona po brzegi (150 osób). Koncert wzbogaciła poezja Czesława Miłosza, który jest patronem roku. Chórem wspaniale dyrygowała p. Małgorzata Gołuńska – Michna. Koncert podobał się wszystkim, chociaż nie należał do najłatwiejszych w odbiorze. Na zakończenie koncertu p. Marzena Kuczek wręczyła dyplom PRZYJACIELA SZKOŁY p. Małgorzacie Kurzyńskiej – dyrektorowi muzeum w Grudziądzu.
galeria zdjęć

(źródło: mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)


Przedstawienie dla klas I – III szkoły podstawowej:
„Polscy poeci dzieciom”
( 8.04.2011r.)

 

 Dnia 8.04.2011 r. w czytelni w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” miało miejsce przedstawienie pt. „Polscy poeci dzieciom”.
W części artystycznej wykorzystano wiersze J. Brzechwy, J. Tuwima, W. Chotomskiej, M. Konopnickiej, S. Jachowicza.
Całość uatrakcyjniły piosenki: „ZOO”, „Kwoka” z wykorzystaniem pacynek.
Uczniowie wysłuchali również krótkich informacji o w/w autorach.
Celem przedstawienia było propagowanie poezji dziecięcej oraz zachęcenie do czytelnictwa.
Na zakończenie przedstawienia zaproszono 5 chętnych osób do wspólnej zabawy przy piosence „Kwoka”.
W przedstawieniu brały udział uczennice z kl. VIa, IA gim. z Koła Przyjaciół Książki:
- Daria Arndt
- Weronika Benedyczak
- Marta Przanowska
- Inga Janta – Lipińska
- Natalia Kuca
- Marta Marynowska
- Aleksandra Uliczek

Przedstawienie przygotowały: Kamila Kałużna, Maria Kochanek.
 

1

2

3

4

5

6



(źródło: mgr Kamila Kałużna)

 


 
KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS PIERWSZYCH:
,, MOJA PIERWSZA KSIĄŻKA
Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ ”
(7.04.2011r.)


 
Konkurs przeprowadzony został w marcu 2011r. przez bibliotekę szkolną i przeznaczony był dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej.
Celem konkursu było zachęcenie dzieci do czytelnictwa oraz rozbudzenie ich zainteresowań czytelniczych i plastycznych.
Na konkurs wpłynęły 33 prace.
Wszystkie prace zostały wywieszone w czytelni, gdzie uczniowie
oddawali głosy na najciekawszą pracę.
Najwięcej głosów otrzymali :
I miejsce: Domeracka Julia – kl. Ic
II miejsce: Przanowski Nikodem – kl. Ib
III miejsce: Domeracki Kacper – kl. Ib
Wymienione osoby otrzymały nagrody książkowe, ufundowane przez bibliotekę szkolną.
Pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia w postaci słodyczy ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską Grosz.

Konkurs przygotowały: Kamila Kałużna, Maria Kochanek.
 

1

2

 
 
(źródło: mgr Kamila Kałużna)
 
 

 
KONKURS POEZJI OBCOJĘZYCZNEJ - 31. 03. 2011 r.

 
Dnia 31 marca 2011 r. w świetlicy szkolnej odbył się coroczny Konkurs Poezji
Obcojęzycznej. W tym roku w konkursie tym wzięło udział 18 uczestników –
uczniów gimnazjum. Uczniów oceniało jury w składzie: Lucyna Kotewicz, Magdalena Kotewicz, Ludmiła Szymanowicz i Barbara Mrozek. Recytowano poezję w trzech językach: angielskim, rosyjskim i niemieckim. W zakresie języka rosyjskiego I miejsce otrzymała Aleksandra Dłużyńska IIa, a wyróżnienie uzyskał Marcin Zająkała IIb. Za recytację wiersza w języku angielskim nagrodzono I nagrodą uczennicę kl. IIa Aleksandrę Tuńską. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Karolina Sternik IIIb i Radosław Wiedner IIb. Jeśli chodzi o język niemiecki, to I miejsce zajęła Marta Wilmowicz IIIb, wyróżnienie natomiast zdobyła Karolina Kochanowska IIc.
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody.
 

1

2

3

4

5

6

7

8

 

(źródło: mgr Barbara Mrozek)


Mam Talent - 15. 03. 2011 r.

 Dnia 03. 03. 2011 roku odbył się pierwszy etap konkursu szkolnego ‘’Mam Talent’’. Komisja w składzie: p. Marzena Kuczek, ks. Łukasz i p. Marlena Kminikowska - Grzesiak oceniali występy 34 uczniów. W wyniku eliminacji do II etapu zakwalifikowało się 32 uczniów. 11. 03.2011 odbył się w naszej szkole II etap konkursu artystycznego ‘’Mam talent’’ zorganizowany przez p. Marlenę Kminikowską – Grzesiak. W komisji zasiadło jury: p. Maria Ewertowska , p. Marek Czarnuch i p. Marlena Kminikowska - Grzesiak. Inspiracją do zorganizowania konkursu było założenie Ministerstwa Oświaty i Wychowania, aby rok 2011 był Rokiem Odkrywania Talentów. Okazało się, że w naszej szkole nie brakuje talentów i dlatego 28 uczestników zakwalifikowało się do III etapu konkursu, który odbył się dnia 01. 04. 2011 w Sali GOK w Łasinie. Tym razem komisja oceniała uczestników w składzie: p. Maria Ewertowska - Kierownik Oświaty i Wychowania w Łasinie, p. Czesław Jędrzejewski - nauczyciel muzyki – artysta oraz p. Marek Czarnuch - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łasinie. Całą imprezę prowadził błyskotliwie i z humorem ks. Łukasz i Tomek Cypryański – uczeń klasy III c – Gimnazjum. Każdy uczestnik po występie otrzymał porcję rad dotyczących wzbogacania warsztatu artystycznego. Uczestnicy występowali w kategoriach: gra na instrumencie, śpiew, taniec i kabaret. W kategorii ‘’Gra na instrumencie’’- pierwsze miejsce zajął: Patryk Sapała z klasy 4 a, który zaprezentował grę na gitarze. W kategorii ‘’Taniec’’- I miejsce zajęły dziewczynki z klasy 4c: Karolina Zasuń, Agata Romanowska, Karolina Dziarska. W kategorii ‘’ Śpiew’’- I miejsce należało do Agnieszki Projs z klasy 5 a i Karoliny Pawełczyk z klasy 6a SP, a w kategorii ''Kabaret''- I miejsce otrzymał zgrany duet ''Kwiatek Mru - Mru'': Natalia Kwiatkowska z klasy 5 b i Łukasz Kwiatkowski z klasy 4 a. Na zakończenie imprezy artystycznej ‘’Mam Talent ‘’ każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe dyplomy i drobne upominki ufundowane przez tajemniczego sponsora. Uczniowie, którzy zajęli czołowe miejsca jako główna nagrodę - otrzymali Propozycję Występu w maju na zorganizowane przez GOK - Dni Łasina. GRATULUJEMY.

galeria zdjęć

(źródło: mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)


ZBRODNIA TO NIESŁYCHANA, PANI ZABIJA PANA…

 W miniony piątek (18 marca) odbyło się przedstawienie oparte na motywach ballady Adama Mickiewicza "Lilije".
 Spektakl przygotowała Pani Marzena Szymanek z kołem teatralnym Kropeczka.
 Atmosfera tajemniczości i grozy wywołana została muzyką (przygotowała ją Ola Radtke), dekoracją (tu sprawdziła się niezastąpiona Klaudia Śnieżek) i słowami narratora (Olka Rybińskiego):
ZBRODNIA TO NIESŁYCHANA, PANI ZABIJA PANA…
 Pojawienie się Pani (Karoliny Sternik) wzbudza napięcie wśród widzów, gdyż oto dochodzi do morderstwa Męża (w tę rolę wcielił się Tomek Krajewski). Zrozpaczone Dzieci (Natalia Radtke i Natalia Leppert) czekają jednak na powrót ojca. Ale oto z wojny wracają Bracia (Michał Kruczkowski i Przemek Kuczek). Hanka (Agata Kalinowska) ma nadzieję, że Pan wróci. Zła Żona idzie po radę do Pustelnika ( tę rolę zagrał Kuba Beister). Nie odkryję zakończenia, ale ziściła się moralność ludowa, iż
Nie ma zbrodni bez kary.
 Tryskające emocjami dialogi, ciemna noc, szum wiatru, krakanie wron, zbrodnia, ślub i w końcu Sprawiedliwość – wypełniły spektakl, wywołując skupienie, ciszę i napięcie wśród widzów. Zespół wystąpił w pięknych strojach, tworząc niezapomniane kreacje postaci z ballady A. Mickiewicza.
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21



(źródło: mgr Marzena Szymanek)

O Chopinie słów i nut kilka
 
 Dnia 30 listopada w świetlicy szkolnej uczniowie kl. III a wystąpili z programem poetyckim „Chopin – twórca nam najbliższy”.
Montaż słowno-muzyczny został przygotowany dla uczniów klas pierwszych z okazji 200. rocznicy urodzin wielkiego kompozytora. Po programie nastąpił konkurs wiedzy o twórczości Fryderyka Chopina, z którą uczniowie zapoznali się podczas występu.
Program przygotowały p. Marlena Kminikowska – Grzesiak i p. Małgorzata Mischke.

 

1

2

3

4

5

 
(źródło: mgr Marlena Kminikowska – Grzesiak)

Ferie zimowe w szkole 31. 01. 2011 - 13. 01. 2011 r.
Plan zajęć w szkole

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22


 Tradycyjnie już od kilku lat, tuż przed imieninami Świętego Mikołaja, Szkolne Koło Caritas ZSP Łasin zorganizowało wyjazd na Inaugurację Wigilijnego Dzieła pomocy Dzieciom, które odbywa  się na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
 Ten wyjątkowy dzień wzbogacili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, którzy przygotowali program „Bezpieczeństwo z Mikołajem”. Za pomocą interesujących scenek, wykonanych przez uczniów z Gimnazjum nr 16 w Toruniu, przypomnieli nam, jak się zachować na drodze oraz przestrzegali przed używaniem tzw. dopalaczy. Muzycznie wydarzenie oprawił, znany dzieciom nie tylko z radia, Jacek Beszczyński. Dodatkową atrakcją były występy grupy gimnastycznej z Zespołu Szkół nr 8 w Toruniu, grupy tańca FIX oraz Oyama Karate.
 Nasi uczniowie jednomyślnie najwyżej ocenili młodych toruńskich łyżwiarzy, reprezentantów klubów: Axel, Jaskółki, Sokoły i Start Wisła.
 Każdy uczestnik tego radosnego wydarzenia otrzymał: kamizelkę odblaskową, sok, jabłko, pączka, cukierki, płatki śniadaniowe oraz ulotkę z instrukcją pierwszej pomocy, zaprezentowanej również przez członków Toruńskiej Grupy Ratowniczej PCK.
 Pomimo niskiej temperatury, uczestnicy nie narzekali na zimno, gdyż Ksiądz Łukasz rozgrzewał dzieci swoim dobrym humorem, a p. Wioletta Gajdus i p. Marzena Szymanek ogrzewały nas swoim ciepłym uśmiechem.
                                                                              Opiekun SKC Marzena Kuczek

1

2

3

4


Przedstawienie z okazji pasowania uczniów klas I na czytelników szkolnej biblioteki:
„W świecie książek”  (02. 12. 2010 r.)
 
      
 Dnia 2.12.2010 r. w czytelni miało miejsce przedstawienie dla uczniów  klas I z okazji pasowania na czytelnika szkolnej biblioteki.
 W części artystycznej wykorzystano wiersze J. Brzechwy,  oraz J. Tuwima, zagadki dotyczące zaczarowanego świata bajek oraz piosenki: „Kaczka Dziwaczka”, „Na wyspach Bergamutach”, które uczniowie chętnie śpiewali wraz z występującymi.  
 Po obejrzeniu przedstawienia i wysłuchaniu próśb książki dzieci złożyły uroczystą przysięgę, po której pani bibliotekarka pasowała ich na czytelników szkolnej biblioteki.
 Na pamiątkę pasowania młodzi czytelnicy otrzymali zakładki do książek.
 Przedstawienie obejrzeli  również uczniowie  klas II i III w ramach przypomnienia zasad obowiązujących w bibliotece.
 W przedstawieniu brały udział uczennice z kl. VIa, IA, IB gim. z Koła Przyjaciół Książki:
- Aleksandra Uliczek 
- Oliwia Potaszników
- Marta Marynowska
- Marta Kurkiewicz
- Natalia Kuca
- Inga Janta – Lipińska
- Daria Arndt
- Karolina Świtoń
 
 Uroczystość pasowania przygotowały: Kamila Kałużna i Maria Kochanek.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 


Konkurs biblioteczny:
 
„By czytać się chciało,
zakładkę zrób wspaniałą”
 
 
 W listopadzie 2010r. odbył się konkurs plastyczny dla kl. II-VI oraz gimnazjum na wykonanie zakładek do książek dowolną techniką ozdabiania.
W konkursie wzięło udział:
         - klasy II-VI – 41 osób
         - gimnazjum – 9 osób
 Wszystkie prace zawieszono na wystawce w czytelni, gdzie uczniowie mogli głosować na najładniejszą zakładkę z uwzględnieniem trzech poziomów wiekowych.
W wyniku głosowania wyłoniono zwycięzców:
Klasy II-III:
I miejsce – Plitt Marta – IIIb                                    Wyróżnienia:
II miejsce – Gronek Agata - IIa                         Zawacka Julia – IIa
III miejsce – Goryńska Weronika - IIIb              Jagielska Zuzanna – IIa
                                                                     Kałużny Jakub – IIIb
                                                                     Pinkier Katarzyna - IIa
Klasy IV-VI
I miejsce – Kałużny Łukasz – Va
II miejsce – Leśniak Iga – Vc
III miejsce – Benedyczak Weronika – VIa
Gimnazjum
I miejsce – Kosiarek Magdalena – IIC
II miejsce – Zakrzewski Grzegorz – IIC
III miejsce – Marynowska Marta – IA
Najładniejsze zakładki zostaną podarowane uczniom klas I podczas pasowania na czytelnika.
 
Konkurs przeprowadziły: Kamila Kałużna, Maria Kochanek.

1

2

3

4

5

6


… aby pamięć o Powstaniu nie została zatarta …
 W 66. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczniowie  gimnazjum przygotowali dla swoich kolegów montaż słowno - muzyczny, by oddać hołd poległym Powstańcom, by idea i etos tamtej walki przetrwały.
 Młodzież, w ciekawy i oryginalny sposób, wyraziła swoje przywiązanie do tradycji  i szacunku dla przeszłości.
 Muzyczno-poetycka lekcja patriotyzmu stała się okazją, by w zadumie uczcić pamięć o Tych, którzy walczyli o wolną Ojczyznę.

1

2

3

4

5

(źródło: mgr Marzena Szymanek)

Audycja z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych - 29. 10. 2010 r.
 
„Przemijanie”
 
 Uroczystość Wszystkich Świętych to święto głębokiej, melancholijnej zadumy nad zjawiskiem przemijania, czas refleksji nad ludzkim losem. To czas, kiedy ożywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach. 
 Do scenariusza audycji wykorzystano pełne liryzmu i zadumy wiersze K. I. Gałczyńskiego, J. Kulmowej, H. Łochockiej oraz nagranie Etiudy F - dur op. 10 Fryderyka Chopina w wykonaniu Rafała Blechacza.  
 Audycję przeczytały dziewczęta z kl. IA gimnazjum należące do Koła Przyjaciół Książki: Aleksandra Uliczek i Marta Marynowska. 
 
               „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
                zostaną po nich buty i telefon głuchy
                tylko to co nieważne jak krowa się wlecze(…)
                Nie bądź pewny że masz czas bo pewność niepewna
                zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście(…)
                Kochamy wciąż za mało i ciągle za późno.”
 
                                           (J. Twardowski: „Śpieszmy się kochać ludzi”)  

Audycję przygotowały: Maria Kochanek, Kamila Kałużna

1

2

(źródło: mgr Kamila Kałużna)

 Dnia 28.10.2010 r. uczniowie SP i Gimnazjum z nauczycielami wyjechali do Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy na koncert W. A. Mozarta " Requiem" w  wykonaniu Orkiestry Filharmonii Pomorskiej i  Chóru. Był to już drugi wyjazd do Filharmonii w tym roku szkolnym. Koncert był bardzo wzruszający. Poświęcony "Tym, których kochaliśmy". Ale najbardziej podobał się wszystkim śpiew chóru, który prezentował wysoki poziom wokalny.
Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: p. Marzena Kuczek, p. Wioletta  Gajdus  i p. Teresa Czyżak. Koncert  zorganizowała p. Marlena Kminikowska - Grzesiak.

1

2

3

4

5

6

7

(źródło: mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)


„RODEM WARSZAWIANIN,
SERCEM POLAK,
A TALENTEM  ŚWIATA OBYWATEL”
                                 (C. K. Norwid)
FRYDERYK CHOPIN
(1 III 1810 – 17 X 1849)
 
 Najwybitniejszy polski kompozytor, a także wybitny pianista. Czołowy przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu. Nazywany jest poetą fortepianu. U  źródeł jego twórczości leżała wielka wrażliwość oraz umiejętność czerpania wzorców wprost z polskiej muzyki ludowej. Jego dorobek kompozytorski to: mazurki, polonezy, walce, nokturny, ballady, sonaty fortepianowe, preludia, scherza, etiudy, koncerty, pieśni.
 
 W roku 2010 obchodzimy 200. rocznicę urodzin i 161. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina,  dlatego  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2010

ROKIEM   FRYDERYKA CHOPINA

 Z tej właśnie okazji 21 października 2010r., w bibliotece szkolnej, odbył się montaż słowno-muzyczny poświęcony życiu i twórczości  Fryderyka Chopina dla klas IV-VI oraz I A ,I B gimnazjum. Montaż wysłuchały łącznie 222 osoby.
 
Występowały uczennice z kl. IA i IB gimnazjum należące do Koła Przyjaciół Książki:
- Aleksandra Uliczek z kl. IA
- Marta Marynowska z kl. I A
- Inga Janta- Lipińska z kl. IA
- Natalia Kuca z kl. IA
- Oliwia Potaszników z kl. IB
Uroczystość uatrakcyjnił krótki koncert na saksofonach w wykonaniu Oli Uliczek i Marty Marynowskiej. Dziewczęta zagrały preludium op. 28.
Na zakończenie zadawano pytania związane z wysłuchanym montażem, co miało na celu utrwalenie najważniejszych informacji o życiu
i twórczości Fryderyka Chopina.
 
Montaż słowno – muzyczny przygotowały: Kamila Kałużna, Maria Kochanek.

1

2

3

4

5

         
(źródło: mgr Kamila Kałużna)

15 października 2010 r. odbył się IX Gminny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II, któremu przewodziło hasło: Jan Paweł II – odwaga świętości.

 Po entuzjastycznej rywalizacji I miejsce zajęli uczniowie z SP Łasin, II miejsce SP Wydrzno, III SP Zawda i IV SP Szonowo.
Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice:
- Tamara Mądzielewska VI a
- Dominika Niklewska VI a
- Wiktoria Korytkowska VI a
Część artystyczną przygotowała p. Małgosia Mischke. Schola zaśpiewała największe przeboje z płyty LOLEK.
Konkurs poprowadziła uczennica naszego gimnazjum Ewelina Zakrzewska.
Nad całością czuwało jury w składzie: T.Czyżak-Szram, ks. G. Grabowski, K.Skoroch (rodzic), M.Mischke oraz A.Kalinowska (uczennica).
Sponsorzy: ks. Proboszcz, SU „Grosz”, SU Gim. Nr 1 oraz Rada Rodziców SP.
Organizatorem konkursu jest Marzena Kuczek.
(źródło: mgr Marzena Kuczek)
galeria zdjęć

 


 
Dzień Edukacji Narodowej 14. 10. 2010 r.
 
 W dniu 14 października 2010 z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się uroczysta akademia,  przygotowana przez dzieci i młodzież naszej szkoły, pod kierunkiem Anny Gaczyńskiej i Małgorzaty Mischke. Program artystyczny pt.: „ Uczenie innych jest dziełem serca” w humorystyczny sposób przedstawiał pracę nauczyciela.
Przedstawiciele Rady Rodziców złożyli na ręce dyrektor Elżbiety Rubinowskiej – Śróbki  wiązankę kwiatów z podziękowaniem dla wszystkich nauczycieli za pracę wśród dzieci i młodzieży.
Następnie  dyrektor Elżbieta Rubinowska – Śróbka złożyła okolicznościowe życzenia. (Fragmenty)
Dzisiaj spotykamy się z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który zazwyczaj  jest dniem refleksji i podsumowania naszej pracy. Wszyscy tu obecni przyczyniają się do istnienia tej instytucji, jaką jest szkoła. Władze miasta dbają o to, by nauka i praca odbywały się w bezpiecznych i jak najlepszych  warunkach. Nauczyciele robią wszystko, by jak najlepiej ukształtować młodych ludzi i dąć im w rękę oręż w postaci wiedzy, która ułatwi im życie w przyszłości. Pracownicy obsługi i administracji wspomagają nauczycieli w ich  codziennych obowiązkach, wykonując wiele, czasami niezauważalnych  prac, ale bez których funkcjonowanie szkoły byłoby niemożliwe. Panie kucharki dbają o nasze żołądki. Panie opiekunki w autobusach troszczą się o bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły. Pani pielęgniarka spieszy z pomocą medyczną. Ksiądz i panie katechetki pracują nad tym, by prawdy wiary były drogowskazem w życiu tych młodych ludzi. Rodzice wspomagają nas i współpracują z nami, aby ich pociechy miały lepiej w życiu. A cała ta rzesza ludzi zawdzięcza wiele naszym poprzednikom -  seniorom,  nauczycielom i innym pracownikom oświaty, którzy przed nami dbali o wychowanie młodych, a dziś już dorosłych ludzi.  Zostaje nam jeszcze to najmłodsze pokoleniem, nasza nadzieja, nasza duma, nasi uczniowie, którzy tak pięknie przygotowali dziś akademię i dla których wszyscy dziś w szkole się spotykamy.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej chciałabym wszystkim Państwu serdecznie podziękować  za trud, wysiłek włożony w pracę z młodzieżą, za to, że nie liczycie własnego czasu, że podejmujecie różne wyzwania, jesteście elastyczni i gotowi robić wiele w imię dobra dziecka. Wszystkim Państwu  z całego serca za to  dziękuję i składam  życzenia satysfakcji z pracy, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, zdrowia oraz pogody ducha.
 
Życzenia pomyślności w pracy zawodowej złożyli następnie: burmistrz Franciszek Kawski, proboszcz ks. kan. Grzegorz Grabowski i ks. kan. Edmund Tucholski.
Pani dyrektor wręczyła  nauczycielom nagrody i podziękowania.
Na koniec zostały ogłoszone wyniku plebiscytu przeprowadzonego wśród gimnazjalistów na ulubionego nauczyciele i ulubiony przedmiot.
Ulubionymi nauczycielami gimnazjalistów są: Stanisław Kierul, Roman Szymanowski i Krzysztof Grabowski.
Ulubionymi przedmiotami:  wychowanie fizyczne, matematyka i biologia.

galeria zdjęć

(źródło: mgr Aleksandra Jankowska)
  

 
 
 Dnia 22. 09. 2010 r. w ramach Projektu: "Turystyka i kultura receptą na zdrowie" uczniowie klas czwartych SP w Łasinie mieli okazję uczestniczyć w plenerze plastycznym oraz w lekcji przyrodniczej w Rezerwacie Dolnej Osy. Uczniowie podziwiali faunę i florę, poznawali gatunki roślin i zwierząt występujących na danym terenie pod kierunkiem p. dyrektor Elżbiety Rubinowskiej - Śróbki i p. Doroty Rusoń. Piękna, słoneczna pogoda w tym dniu sprzyjała twórczości artystycznej pod kierunkiem p. Marleny Kminikowskiej - Grzesiak. Prace plastyczne były różnorodne pod względem tematu i sposobu wykonania. Nad całością i bezpieczeństwem czuwała p. Marzena Kuczek i p. Sylwia Paszkowska - Zająkała. Wycieczka była świetną okazją do twórczego  spędzenia  czasu oraz  integracji uczniów klas czwartych.

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

(źródło: mgr Marlena Kminikowska - Grzesiak)


Pielgrzymka piesza do Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej - 11. 09. 2010 r.
 Dnia 11 września 2010 r. o godzinie 1000 z kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie wyruszyła piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej. Po uroczystym błogosławieństwie księdza proboszcza Grzegorza Grabowskiego grupa licząca 134 pątników wyruszyła ze swoimi intencjami w pełną modlitwy i ufności podróż. W czasie przemierzania trasy, która liczyła ok. 20 km, pielgrzymom towarzyszyły dwa młodzieżowe zespoły ewangelizacyjne: Pustynia Miast z Torunia i Działdowa. Mimo trudu pielgrzymkowego wszyscy pątnicy doszli do wyznaczonego celu. Po krótkiej przerwie o godzinie 1700 pielgrzymi z Łasina uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej dla młodzieży wraz ze swoimi duszpasterzami – ks. Krzysztofem Fidorowiczem i ks. Łukaszem Figurskim. Pielgrzymka zakończyła się uroczystym błogosławieństwem o. Wojciecha Sugiera.
 Ze swoimi intencjami do Matki Bożej Rywałdzkiej podążała również duża grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Zdzisława Eichlera. Poniżej prezentujemy refleksje popielgrzymkowe kilkorga uczniów:
 
Cieszymy się, że mogłyśmy dojść do samego Rywałdu o własnych silach. Pielgrzymka była bardzo udana. Uczestniczyli w niej także nasi koledzy z klasy. Z wszystkimi miałyśmy bardzo dobre relacje. Ciekawe były zabawy przy ognisku. Zachęcamy do pójścia na pielgrzymkę do Rywałdu za rok i mamy nadzieję, że uda nam się w niej uczestniczyć. Za wszystko dziękujemy organizatorom i innym uczestnikom. Bóg zapłać!                                      
                                               Daria Czarnecka, Monika Zakrzewska, Maja Kelas
Pielgrzymka umożliwiła mi poznanie wielu nowych ludzi. Największą satysfakcję sprawiło mi dotarcie do Rywałdu o własnych siłach. Cieszę się, że zapisałem się na tę pielgrzymkę i już nie mogę się doczekać następnej. Gorąco zachęcam!
 
                         Mateusz Lewczuk
 
W pielgrzymce do Rywałdu uczestniczyło wielu młodych ludzi, nie tylko z Łasina i okolic, dlatego można było poznać nowych znajomych. Dzięki wspólnemu śpiewaniu i modlitwie czas pielgrzymowania szybciej płynął. Bardzo podobały mi się wspólne zabawy przy ognisku z ojcami kapucynami, którzy zapewnili zmęczonym pielgrzymom niezły ubaw.  
 
Klaudia Pryc
 
To była druga pielgrzymka, na jaką szłam. Pierwszy odcinek był najdłuższy i najgorszy, ale dałam radę. Poznałam bardziej naszych nowych księży, którzy okazali się sympatyczni i zabawni. Grupa była dosyć duża, ale wszyscy byli bardzo mili. Każdy śpiewał, modlił się i był uśmiechnięty. Szło się naprawdę bardzo dobrze. Gdy doszliśmy do Rywałdu godzinę odpoczywaliśmy, a potem była piękna Msza święta. Wieczorem zorganizowane było ognisko.  Było naprawdę bardzo wesoło. Cały dzień był udany i wcale nie byłam aż tak zmęczona, ale miałam satysfakcję, że doszłam.  
Magda Józwowska
Według mnie pielgrzymka do Rywałdu była bardzo udana. Najbardziej podobało mi się to, że wszyscy byli radośni i uśmiechnięci. Porządkowi dbali o nasze bezpieczeństwo. Uczestnicy pielgrzymki poprzez śpiew i modlitwy wyrażali swoją miłość do Pana Boga i Matki Najświętszej. Poznaliśmy naszych nowych księży wikariuszy, którzy okazali się fantastyczni. Widok tablicy z napisem „Rywałd” wywołał na każdej twarzy uśmiech. Wieczór był pełen zabawy i śpiewów przy ognisku. Naprawdę warto było iść na pielgrzymkę do Rywałdu.
Ola Józwowska

IV Memoriał Andrzeja Grubby 11 - 12. 06. 2010 r.
 
W dniach 11-12.06.2010 w Sopocie odbył się Ogólnopolski Finał IV Memoriału Andrzeja Grubby w tenisie stołowym. W turnieju wzięły udział 23 reprezentacje szkół podstawowych z całego kraju. Uczniowie naszej szkoły wygrali wcześniej eliminacje wojewódzkie. Celem imprezy było promowanie wartości edukacyjnych i etycznych sportu związanych z karierą sportową Andrzeja Grubby. Promowanie aktywności sportowej wśród dzieci i młodzieży.
Ambitnie grali na bardzo dobrym poziomie sportowym zajmując 10 miejsce w kraju:
Filip Wesołowski, Kacper Makowski i Paweł Jaszewski.
Atrakcją imprezy był pokazowy mecz między mistrzem świata Jorgenem Perssonem i wicemistrzem Polski Bartoszem Suchem. Obaj grali z uczestnikami turnieju. Gościem honorowym turnieju był również minister sportu Adam Giersz.
W nagrodę chłopcy otrzymali dyplom, pamiątkowe medale i koszulki sportowe.
Gratulujemy naszym zawodnikom i ich trenerowi Pawłowi Paga wspaniałych wyników oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych!!!
 

1

Nasza drużyna z trenerem oraz mistrzem świata Jorgenem Perssonem.

2

Na zdjęciu od lewej zawodnicy: Filip Wesołowski, Kacper Makowski i Paweł Jaszewski wraz z treneram Pawłem Paga

3

4

Chłopcy odpoczywają w czasie przerwy.

5

Nasza reprezentacja wraz z trenerem.


 
(źródło: mgr Danuta Łukaszewska)

Dzień Dziecka - 01. 06. 2010 r.
 
Dnia 1 czerwca 2010 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Z okazji tego święta uczniowie klas IV – VI rywalizowali o zdobycie pierwszego miejsca w konkurencjach sportowych, rymowance i plakacie o tematyce profilaktycznej „Co tracimy, gdy palimy”.
Pierwsze miejsca zajęły:
• wśród klas IV klasa IVb,
• wśród klas V klasa Va,
• wśród klas VI klasa VIc.
 
(źródło: mgr Barbara Gizińska)

Akademia z okazji Dnia Matki - 27. 05. 2010 r.
 
 27 maja 2010 r. w Zespole Szkół Publicznych odbyło się zebranie rodziców poprzedzone akademią z okazji Dnia Matki.
 Uczniowie klas: Ia i Ic gimnazjum przygotowali wiersze i zaprezentowali je swoim mamom. Całość uświetniły piosenki w wykonaniu uczennic klas II pod kierunkiem p. Małgorzaty Mischke. Na koniec uczniowie przekazali mamom serduszka z życzeniami.
 Po oficjalnych uroczystościach uczniowie klasy Ic udali się wraz z rodzicami do klasy 407, gdzie przygotowano specjalny poczęstunek i kolejne wiersze.
 Następnie nadszedł czas na główny cel spotkania – zebranie rodziców, które odbyło się bez udziału dzieci.
 

1

2

3

4

 
(źródło: mgr Anna Bartnicka)

 
Przegląd poezji obcojęzycznej - 11. 05. 2010 r.

W roku szkolnym 2009/2010 w dniu 11 maja odbył się przegląd poezji angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej w naszym Gimnazjum nr 1 w Łasinie.
Celem konkursu było:
• zainteresowanie uczniów poezją angielską, niemiecką i rosyjską
• zachęcenie uczniów do czytania tejże poezji w języku obcym
W konkursie brali udział uczniowie klas I, II i III:
• poezja angielska – 6 uczniów
• poezja niemiecka – 4 uczniów
• poezja rosyjska – 4 uczniów
Pierwsze miejsca i wyróżnienia zostały w każdej kategorii językowej zostały nagrodzone nagrodami książkowymi:
- poezja angielska
• I miejsce Dominika Zawacka
• wyróżnienie Marta Rogowska
• wyróżnienie Radosław Weidner
- poezja niemiecka
• I miejsce Beata Marchlewska
• wyróżnienie Agata Kalinowska
- poezja rosyjska
• I miejsce Monika Zakrzewska
• wyróżnienie Mateusz Lewczuk

 

1

2

3

4

 
(źródło: mgr Barbara Gizińska)

    Gimnazjalny plebiscyt pod hasłem:
    Książka, której nigdy nie zapomnę rozstrzygnięty!

A oto Wasze propozycje:

    1.    Zmierzch Stephenie Meyer
    2.    Harry Potter Joanne Kathleen Rowling
    3.    Dziesięć stron świata Ann Onichimowska
    4.    Felix, Net i Nika Rafał Kosik
    5.    My, dzieci z dworca ZOO Christine  F.
    6.    Jezioro osobliwości Krystyna Siesicka
    7.    Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów Ann Brashares
    8.    Śmierć w bibliotece Agatha Christie
    9.    Oskar i pani Róża Eric - Emmanuel - Schmitt
    10.   Władca Pierścieni  J ahn Ronald Reuel Tolkien
     
    Skoro te właśnie książki podobały się
    Twojej Koleżance/Twojemu Koledze,
    to może i Ty spróbuj dotrzeć do nich
     – czyta się je jednym tchem, a ile można się dowiedzieć o sobie,
    o miłości, przyjaźni, rozstaniu z bliskimi…
    Zapach kartek, ich szelest i świat który otwierają, jest pełen Tajemnicy.
    Życzę Ci cudownej przygody z KSIĄŻKĄ, którą wybierzesz.

     

    (źródło: mgr Marzena Szymanek)

Przedstawienie teatralne - 12 lutego 2010 r. (piętek)
 
Po to, by uśmiech Dziecka pojawił się na twarzy i po to,
by nauczyło się odróżniać dobro od zła …
 
Tego dnia przygotowaliśmy przedstawienie teatralne pt. Brzydkie Kaczątko. Spektakl odbył się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Łasinie. Gośćmi były dzieci z łasińskiego przedszkola oraz uczniowie klas I-III szkoły podstawowej.
Baśń Andersena to opowieść, która uczy tolerancji i przyjaźni. Po obejrzeniu przedstawienia, mały widz dowiedział się, że nie należy oceniać innych po wyglądzie, ale po tym, jacy są dla drugiego człowieka. Główną rolę zagrała Milena – najlepsza z najlepszych. Od dawna jej pasją jest teatr. Brzydkie Kaczątko, w rolę którego się wcieliła, przedstawiła tak, że maluchy oglądały prawie godzinne przedstawienie (ku naszemu zaskoczeniu) w skupieniu i absolutnej ciszy. Poza Mileną występowały następujące osoby: Iza, Karolina, Tomek S., Mateusz, Dorota, Malwina, Tomek D., Marek, Klaudia - z III B; Agata , Asia, Monika i Karolina - z II B oraz Natalka z II A. Zagrali podwórkowe zwierzęta, łabędzie, drzewa oraz dzieci. Byli naprawdę świetni!
Michał, nasz operator dźwięku - dbał o nagłośnienie i podkłady muzyczne.
Całość przedstawienia prowadziłyśmy my, czyli Matra i Dominika z III B. Wcieliłyśmy się w role narratorów baśni.
Po zakończeniu przedstawienia bohaterowie zeszli ze sceny, by osobiście pożegnać się z dziećmi siedzącymi na widowni. Wzruszeniom i zachwytom nie było końca. Dla nas, bawiących się w teatr, takie chwile pozostają na zawsze w sercach. Właśnie wtedy, wszystkie te wielogodzinne próby, zwątpienie, zmęczenie – znikają. Rodzi się natomiast radość i satysfakcja, że się udało, że spektakl sprawił dzieciom radość.

Dla niektórych z nas to był ostatni występ. Kończymy szkołę i rozstajemy się z Kropeczką. Jednak mamy nadzieję, że zaglądając na tę internetową stronę, pozostawione przez nas wpisy i zdjęcia, będą miłym wspomnieniem cudownej zabawy w teatr i miłości do języka polskiego.
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17


Marta i Dominika z III B

 

„Kartka Bożonarodzeniowa” 22. 12. 2009 r.
 
W miesiącu grudniu został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny „Kartka Bożonarodzeniowa”. Możemy obejrzeć  nagrodzone prace oraz wspominać święta, które tak szybko minęły.
(źródło: mgr Hanna Lubawy)

„Proza i poezja Jana Pawła II” - 09. 12. 2009 r.

Dnia 9. 12. 2009 roku wyjechaliśmy do Wąbrzeźna, gdzie odbyła się piąta edycja konkursu „Proza i poezja Jana Pawła II”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy Ib gimnazjum w składzie: Maja Kelas, Monika Zakrzewska, Ewelina Bonna oraz Joanna Pankowska. Konkurs przebiegł w miłej atmosferze. Czekał na nas poczęstunek przygotowany przez organizatorów – Wąbrzeski Dom Kultury. Wróciliśmy z wyróżnieniem, które otrzymała Maja Kelas, może to niewiele, ale jak na pierwszy raz jesteśmy zadowoleni. Do konkursu uczennice przygotowała pani Bernadeta Zdunek – Jaranowska.
 

1

2

3

4

5

6


 
 
(źródło: mgr Bernadeta Zdunek - Jaranowska)

 


"Mikołajkowe Szaleństwo" - 04. 12. 2009 r.

Piątek, 4. 12. 2009 rok, godzina 8.10 na holach pięter można zobaczyć tylko kolor czerwony, to Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na przebranie związane z Mikołajem. Nagrody dla zwycięskich klas ufundowały sklepiki szkolne „Grosz” i „Puchatek”. Zdobyły je w szkole podstawowej klasa pani Anny Gaczyńskiej IVb, a w gimnazjum klasa pani Ewy Szymanowicz IIIb. Szkoła była bardzo piękna.
Do maluchów zawitał Burmistrz Miasta i Gminy Łasin, który w tym dniu stał się głównym Mikołajem, fundując dzieciom drobne upominki. Oprócz burmistrza gościliśmy również panią Marię Ewertowską i panią Edytę Zientarską oraz naszą panią dyrektor Elżbietę Rubinowską – Śróbkę. Nasze najmłodsze pokolenie pod opieką swoich pań przygotowało przedstawienie związane z tym świętem; były wiersze i piosenki oraz dużo uśmiechu. Nawet lekcje w tym dniu były poświęcone postaci św. Mikołaja, którego to klasy VIa i VIc malowały i opisywały.
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11


 
(źródło: mgr Bernadeta Zdunek - Jaranowska)

Kiedy stracicie nadzieję, słuchajcie wieszczów ... - 03. 12. 2009 r.

  W roku 2009 obchodzimy dwusetną rocznicę urodzin i sto sześćdziesiątą rocznicę śmierci Juliusza Słowackiego, dlatego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2009

ROKIEM JULIUSZA SŁOWACKIEGO

  Z tej właśnie okazji, 3 grudnia 2009 r., w bibliotece szkolnej, odbyło się krótkie przedstawienie poświęcone życiu i twórczości Juliusza Słowackiego, w którym
wzięli udział uczniowie gimnazjum.


JULIUSZ SŁOWACKI
(4 IX1809- 3 IV1849)
  - jeden z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, którego twórczość stanowi najpiękniejsze karty polskiej poezji. Jego poezja przez cały wiek XIX i XX wywierała znaczący wpływ na literaturę polską. Lektura jego utworów kształtowała model patriotyzmu polskiego, osobistej odpowiedzialności jednostki za los.
 Obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych.

Kim jest wieszcz?

  To poeta doskonały, natchniony przez bogów, przewidujący przyszłość.
Wyższy nad zbiorowość, potrafi poruszać jej emocje i wyobraźnię.
W polskiej literaturze jest to synonim poety narodowego, uprawnionego do władania duszami rodaków.
Miano to przyznano trzem wielkim poetom romantycznym:
Adamowi Mickiewiczowi, Zygmuntowi Krasińskiemu i Juliuszowi Słowackiemu.

Uczniowie biorący udział w przedstawieniu włożyli w nie całe swoje serce. Otrzymali gromkie brawa. Pokazali, że dzisiejsza młodzież wiele potrafi.

W przedstawieniu udział wzięli:

Juliusz Słowacki - Radosław Weidner
Narrator I - Zuzanna Kaniuk
Narrator II - Natalia Kawska
Recytator I - Monika Zakrzewska
Recytator II - Anna Kandyba
Recytator III - Joanna Malinowska

Uroczystość przygotowały: Sylwia Paszkowska – Zająkała i Kamila Kałużna.
 

1

2

3

4

5

 
(źródło: mgr Sylwia Paszkowska - Zająkała)

 
Święto Niepodległości - 11. 11. 2009 r.
 
W dniu 11 listopada świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Jest to data symboliczna, bowiem nie sposób jednoznacznie określić, kiedy Polska ponownie stała się suwerenna. W 1918 roku 11 listopada był jednym z wielu ważnych dni dla kształtowania się państwa polskiego. Jednak to właśnie wtedy zakończyła się I wojna światowa, a w Warszawie przekazano dowództwo nad wojskiem polskim Józefowi Piłsudskiemu – dlatego dzień ten stał się symbolem odzyskania wolności. Uczniowie w przedstawieniu „Ta, co nie zginęła”, które odbyło się 10 listopada w naszej szkole, oddali hołd poległym za Ojczyznę . Ten sam program zobaczyli również mieszkańcy Łasina, którzy przybyli na uroczystość państwową do kościoła św. Katarzyny w Łasinie. Występ ten przygotowały nauczycielki: mgr Bernadeta Zdunek – Jaranowska, mgr Ewa Szymanowicz oraz mgr Małgorzata Mischke.
(źródło: mgr Bernadeta Zdunek - Jaranowska)
 
galeria zdjęć

Pasowanie uczniów klas I na czytelników szkolnej biblioteki 5. 11. 2009 r.

W czytelni miało miejsce przedstawienie dla uczniów klas I z okazji pasowania na czytelnika szkolnej biblioteki.
Uczniowie po obejrzeniu przedstawienia i wysłuchaniu próśb książki złożyli uroczystą przysięgę, po której pani dyrektor Elżbieta Rubinowska - Śróbka pasowała ich na czytelników biblioteki. Na pamiątkę pasowania uczniowie otrzymali zakładki do książek.

W przedstawieniu brały udział uczennice i uczniowie z klasy VI b:
- Aleksandra Uliczek
- Oliwia Potaszników
- Marta Marynowska
- Marta Kurkiewicz
- Natalia Kuca
- Inga Janta – Lipińska
- Daria Arndt
- Karolina Świtoń
- Patryk Śnieżek
- Paweł Grożyński

Rekwizyty do scenografii wykonały uczennice z Koła Przyjaciół Książki.
Uroczystość pasowania przygotowały: mgr Kamila Kałużna, mgr Sylwia Paszkowska - Zająkała

 

1

2

3

4

5

(źródło: mgr Kamila Kałużna)


Audycja z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych 30. 10. 2009 r.
 
„Tam słowa nic nie znaczą”
 
Montaż słowno- muzyczny z wykorzystaniem utworów M. Alberta pt: „Feelings”
Celem audycji było zachęcenie uczniów do odwiedzenia grobów najbliższych jak i grobów nieznanych a także poległych żołnierzy. Skłonienie do przemyśleń nad przemijaniem, wartością życia oraz nieuchronnością śmierci. Audycję nadano dnia 30. 10. 2009 r. w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. W scenariuszu audycji wykorzystano wiersze pełne liryzmu i zadumy H. Łochockiej, D. Gellnerowej, W. Broniewskiego, J. Kulmowej, D. Wawiłow, ks. Jana Twardowskiego.

Audycję przestawiły uczennice z kl. IB
• Natalia Kawska
• Monika Zakrzewska

Audycję przygotowały: Kamila Kałużna, Sylwia Paszkowska- Zająkała
(źródło: mgr Sylwia Paszkowska - Zająkała)

 
Dzień Nauczyciela 14. 10. 2009 r.
 
14 października 2009 r. obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Z okazji tego święta uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum pod opieką pani: Barbary Gizińskiej, Agnieszki Jasińskiej- Zająkały, Małgorzaty Mischke i Anny Gaczyńskiej przygotowali akademię. Część artystyczna odbyła się w scenerii przypominającej hawajską plażę. Pojawiły się więc palmy, błękitne morze, leżaki
i słońce. Młodzi artyści recytowali wiersze, które z przymrużeniem oka opowiadały
o szkolnym życiu. Co jakiś czas usłyszeć też można było przepełnione humorem piosenki w wykonaniu szkolnego zespołu „GAMA”. Na twarzach nauczycieli oraz pracowników szkoły pojawił się uśmiech, więc możemy sądzić, że inscenizacja się podobała. Występujących pochwalił, zaproszony na tę uroczystość, burmistrz Miasta
i Gminy Łasin, pan Franciszek Kawski. Podziękował też nauczycielom za trud wkładany w edukację dzieci i młodzieży. Ksiądz kanonik Edmund Tucholski poprosił uczniów, aby w swoich sercach nosili wdzięczność dla swych pedagogów. W części oficjalnej uroczystości pani dyrektor, Elżbieta Rubinowska – Śróbka, w podziękowaniu za pracę nauczycieli wręczyła im nagrody.
 
(źródło: mgr Anna Gaczyńska)
 

"Dziękuję, nie palę" 12. 10. 2009 r.
 
Celem akcji było uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z palenia papierosów oraz kształtowanie postawy asertywnej. Do tego dnia przygotowywaliśmy się kilka  tygodni. Uczniowie klas: III B i II A przygotowali wspaniałe przedstawienie teatralne pt. Dziękuję, nie palę. Występ odbył się w dwóch turach w szkolnej bibliotece.
Uczniowie klasy II C przygotowali gazetkę ścienną o szkodliwości nikotyny.
12.10.2009 r. został zaproszony policjant, który omówił zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną nieletnich. Celem tego spotkania było przemówienie do wyobraźni i wrażliwości dorastającej młodzieży, która często identyfikując się z grupą, ulega nałogom. Następnie pani pielęgniarka rozdawała uczniom w czasie przerwy
ulotki i materiały informacyjne na temat palenia.

Tego dnia odbyły się również konkursy:
1. Literacki: Utwór liryczny o tematyce antynikotynowej.
2. Plastyczny: Plakat ostrzegający przed konsekwencjami palenia.

Prac literackich było 9. Najlepsze wiersze napisali:
1. Joanna Pliszczyńska - I miejsce,
2. Zuzanna Stawarz - II miejsce,
3. Anna Słomczewska - III miejsce.

W przeważającej większości były to teksty humorystyczne, poruszające wpływ papierosów na urodę młodego człowieka, jego zdrowie i relacje z rówieśnikami. Zachęcały do asertywności w sposób żartobliwy, ale jakże skuteczny. Prac plastycznych było dużo, gdyż 14. Uczniowie przygotowali świetne plakaty i trudno było komisji oceniającej wybrać najlepsze z najlepszych.

Wyniki trzeba było jednak podać:
1. Anna Pryba - I miejsce,
2. Natalia Leppert - II miejsce,
3. Maja Kelas - III miejsce.

Przez tydzień prace konkursowe były rozwieszone na holu II piętra, a po tym terminie przeniesiono je do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Łasinie, by inni mogli zobaczyć, przeczytać i być może skorzystać z konkursowych rad antynikotynowych.
Ten dzień w naszej szkole należy zaliczyć do udanych, gdyż dzięki tej akcji udało nam się rozpropagować wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów.
 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

(źródło: mgr Marzena Szymanek)
 

Akademia z okazji „Dnia Sybiraka” 17. 09. 2009 r.

Dnia 17 IX 2009 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji „Dnia Sybiraka”. Uroczystość przygotowali uczniowie klas: III B i II B gimnazjum pod kierunkiem
pań: Marzeny Szymanek, Małgorzaty Strug i Małgorzaty Mischke. Uroczystość przyczyniła się do poszerzenia wiedzy uczniów na temat Golgoty Wschodu. Wywarła ogromne wrażenie na wszystkich obecnych, budząc głębokie uczucia patriotyczne
i dumę narodową. Uczniowie zgodnie podkreślali, że występ kolegów był wzruszający. Dzięki tej lekcji historii zrozumieli, jak tragiczne losy związane są z naszym narodem.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

(źródło: mgr Marzena Szymanek)

PROJEKT „BASENU NIE MAMY, ALE CHĘTNIE POPŁYWAMY”

Organizator: KUJAWSKO – POMORSKIE TOWARZYSTWO PROEUROPEJSKIE W ŁASINIE
Finansowany przez: MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI ORAZ URZĄD MIASTA ŁASIN
Realizacja:
MARZEC-CZERWIEC 2009
12 wyjazdów – 40 osób biorących udział w nauce pływania
13 osób zdobyło kartę pływacką
WRZESIEŃ-GRUDZIEŃ 2009
12 wyjazdów – 42 osoby biorące udział w nauce pływania
Opiekunowie: p. Marzena Kuczek, p. Basia Gizińska, p. Wojciech Szymanowicz
Koordynator: p. Ewa Szymanowicz

 

1

2

3

4

5


 
(źródło: mgr Marzena Kuczek)

 


 
III Łasińskie Spotkania Ekologiczne 17 - 18. 04. 2009 r.

W dniach 17-18 kwietnia 2009r. odbyły się „III Łasińskie Spotkania Ekologiczne”, organizowane przez Zespół Szkół Publicznych w Łasinie. W warsztatach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu całego powiatu grudziądzkiego i powiatu lidzbarskiego. Ich celem było popularyzowanie edukacji ekologicznej, ukazanie walorów przyrodniczych gmin powiatu grudziądzkiego, gminy Lidzbark, Welskiego Parku Krajobrazowego i Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz Rezerwatu Przyrody Doliny Osy.
Program warsztatów zawierał: zajęcia na terenie leśnictwa Słup, zajęcia w przypałacowym parku w Wydrznie, zajęcia integracyjne, wyjazd na ścieżkę przyrodniczo – leśną Nadleśnictwa Jamy, zajęcia tematyczne z archeologami z muzeum w Grudziądzu. Na zakończenie warsztatów odbył się quiz ekologiczny dotyczący wiedzy uzyskanej podczas spotkania.
Nasza szkoła pozyskała środki finansowe na zapewnienie wyżywienia dla wszystkich uczestników, a także zakupiła nagrody na finałowe zakończenie imprezy, które odbyło się 30.04.2009r. w Kiełpinach podczas XV GEPTY.
(źródło: mgr Agnieszka Jasińska - Zająkała)

 



IV rocznica śmierci Jana Pawła II - 04. 04. 2009 r.

W dniach 30 i 31 marca 2009r. w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia pt. „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, poświęcona IV rocznicy śmierci Jana Pawła II. W akademii wzięli udział uczniowie SP i Gimnazjum, którzy przygotowali ważne i ciekawe wątki biograficzne, dotyczące Karola Wojtyły, recytowali wiersze. Nad całością uroczystości (scenografią, oprawą muzyczną, reżyserią) czuwały panie nauczycielki: p. Ewa Szymanowicz, B. Zdunek – Jaranowska. Szkolny zespół wokalny „GAMA”, pod kierunkiem p. Małgorzaty Mischke, zaprezentował pieśni okolicznościowe. Akademię przedstawiono również dnia 02.04.2009r. w kościele parafialnym św. Katarzyny w Łasinie. 
(źródło: mgr Agnieszka Jasińska - Zająkała)


Pierwszy Dzień Wiosny 23. 03. 2009 r.

Dnia 20 marca obchodziliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny. Z okazji tego święta uczniowie naszej szkoły rywalizowali o zdobycie pierwszego miejsca w wiosennym turnieju klas, który polegał na udziale uczniów w zawodach sportowych na sali gimnastycznej, przygotowaniu wiosennego wystroju klas oraz wiosennego przebrania się. Pierwsze miejsce zajęły klasy 6a,3b,3c. 
 
(źródło: mgr Agnieszka Jasińska - Zająkała)
 

 
„W świecie książek i dziwów” 29. 01. 2009 r.

Dnia 29. 01. 2009 r. w czytelni miało miejsce przedstawienie pt.„W świecie książek i dziwów” pasowanie klas I na czytelnika biblioteki. Przedstawienie obejrzały również klasy II i III w ramach przypomnienia zasad obowiązujących w bibliotece.
Uczniowie po obejrzeniu przedstawienia i wysłuchaniu próśb książki złożyli uroczystą przysięgę. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor E. Rubinowska-Śróbka.
W przedstawieniu brali udział uczniowie z klas V b, VI a, II A gim.:
Marta Kurkiewicz Vb
Aleksandra Uliczek Vb
Oliwia Potaszników Vb
Karolina Świtoń Vb
Natalia Kuca Vb
Jakub Manthey Vb
Klaudia Pryc VIa
Zuzanna Kaniuk IIA
Rekwizyty do scenografii wykonały uczennice z Koła Przyjaciół Książki. Przedstawienie przygotowały: p. Kamila Kałużna, p. Maria Kochanek, p. Sylwia Paszkowska-Zająkała.
(źródło: mgr Sylwia Paszkowska - Zająkała)

 



„Pasowanie na świetliczaka”  - 22. 01. 2009 r.


Dnia 22 stycznia 2009 roku w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość pt. „Pasowanie na świetliczaka” skierowana do uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Uroczystość przygotowały uczennice klasy VI b pod kierunkiem pań nauczycielek p. Małgorzaty Mischke oraz p. Agnieszki Jasińskiej – Zająkała. Zaprezentowano krótki program artystyczny, zawierający wiersze i piosenki okolicznościowe. Obecni pierwszoklasiści chętnie włączali się do wspólnej zabawy, podczas której otrzymali słodkie upominki. Uroczystość zakończono wręczeniem symbolicznej odznaki świetliczaka.
(źródło: mgr Agnieszka Jasińska - Zająkała)