GODZINY PRACY BIBLIOTEKI
rok szkolny 2022/2023
Nauczyciele bibliotekarze:
mgr Kamila Kałużna
mgr Barbara Mrozek
mgr Anna Bartnicka
Sprawozdanie z działań biblioteki w ramach Tygodnia Bibliotek Szkolnych
W dniach 08-15.05.2023r. obchodziliśmy Tydzień Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka zaproponowała z tej okazji swoim czytelnikom szereg atrakcji.
1. Na pierwszej dużej przerwie od poniedziałku do piątku p. B. Mrozek, p. K. Kałużna i p. A. Bartnicka czytały dzieciom z klas I-III bajki z serii:„Basia i…” oraz „Franklin”. Akcja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem młodych czytelników, którzy nie tylko słuchali, ale również aktywnie włączali się w dyskusję na temat przygód głównych bohaterów.
2. Konkurs Pięknego Czytania, w którym wzięli udział najlepiej czytający reprezentanci klas I-III. Uczestnicy przygotowywali teksty dostosowane do swojego poziomu zawierające opis oraz dialogi. Jury brało pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworu, a także modulację głosu. A oto laureaci:
– w kategorii klas I: I m – Pankowska Nadia Ia
II m – Cyniak Witek Ic
III m – Józwowski Antoni Ib
– w kategorii klas II: I m – Hinz Mikołaj IIb
II m – Brodzińska Lucyna IIb
III m – Kuca Nikodem IIa
– w kategorii klas III: I m – Malinowska Agata IIIa
II m – Wegner Maja IIIb
III m – Józwowska Amelia IIIa
3. Uczniowie klas starszych mieli możliwość wzięcia udziału w grze bibliotecznej z wykorzystaniem kodów QR. Czytelnicy musieli wykazać się znajomością poznanych lektur. Dla uczniów klas VIII była to swoista powtórka przed egzaminem.
Zakodowane pytania podzielone były na dwie kategorie wiekowe: klasy V-VI
oraz klasy VII – VIII
Wyniki gry:
KLASY V-VI
I m – Emilia Nartowska Vb
II m- Wojciech Miedziejko VIa
III M – Zofia Zakrzewska Vb
Klasy VII – VIII
I m – Jan Plitt i Hubert Borowski VIII a
II m –Karolina Kruszewska i Wiktoria Kaszubska VIII a
III m – Filip Piasecki VIIIb
4. W wypożyczalni naszej biblioteki zapoczątkowano układanie puzzli o tematyce wiosennej. W czasie wolnym od nauki czytelnicy mogą spróbować swoich sił i dołączyć kolejne puzzle do wspólnej układanki.
5. W czytelni została przygotowana wystawka poświęcona Tygodniowi Bibliotek Szkolnych.
Konkurs Pięknego Czytania
Dziś 10 maja 2023r. z okazji tygodnia bibliotek szkolnych dla uczniów z edukacji wczesnoszkolnej, odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Uczestnicy czytali fragment prozy, który zawierał opis oraz dialog.
Jury w składzie: p. Elżbieta Zakierska, p. Barbara Mrozek, p. Agnieszka Jasińska – Zająkała przy ocenie brało pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworu, a także modulację głosu.
Wyniki konkursu:
-w kategorii klas pierwszych
I miejsce: Pankowska Nadia Ia
II miejsce: Cyniak Witek Ic
III miejsce: Józwowski Antoś Ib
– w kategorii klas drugich
I miejsce: Hinz Mikołaj IIb
II miejsce: Brodzińska Lucyna IIb
III miejsce: Kuca Nikodem IIa
– w kategorii klas trzecich
I miejsce: Malinowska Agata IIIa
II miejsce: Wegner Maja IIIb
III miejsce: Józwowska Amelia IIIa
Gratulujemy!!!
Nagrody dla zwycięzców ufundowała Rada Rodziców. Organizatorem konkursu była p. Kamila Kałużna.
POJEDYNEK KSIĄŻEK ZAKOŃCZONY
31 marca zakończyła się nasza biblioteczna akcja „Pojedynek książek”. Rywalizowały dwie serie książkowe: „Dziennik Cwaniaczka” i „Dzienniki Nikki”. Akcja cieszyła się dużą popularnością i oddano w sumie aż 30 głosów. Głosującym bardziej podobały się książki z serii „Dziennik Cwaniaczka”. Wszyscy, którzy wzięli udział w naszym pojedynku, mieli możliwość zakręcenia kołem fortuny i wylosowania dla siebie upominku. Aż 30 nagród trafiło w ręce uczestników naszej bibliotecznej zabawy.
Wszystkim bardzo dziękujemy za udział i zapraszamy do biblioteki po więcej atrakcji.
(źródło: A. Bartnicka, B. Mrozek)
Pasowania klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej
9 marca 2023r., uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w uroczystości Pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej.
Dzieci obejrzały krótkie przedstawienie podczas którego uczniowie wykonywali zadania interaktywne tematycznie związane z książką, postaciami z bajek, a także biblioteką. Po uroczystym pasowaniu, którego dokonała p.Barbara Mrozek, klasy otrzymały pamiątkowy dyplom oraz do wklejenia kserówkę z tekstem przysięgi. Uczniowie zaś dostali zakładki do książek, które wykonały dzieci na zajęciach świetlicowych. Uroczystość poprowadzili uczniowie z klasy IIIb: Zuzia Kondracka, Lena Stręk oraz Dominik Aniołkowski wraz z dziewczynkami z kl. IIb: Lucyną Brodzińską i Zosią Zientarską. Nad całością czuwała p. Kamila Kałużna.
(źródło: K. Kałużna)
Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – podsumowanie
Biblioteka szkolna podjęła w tym czasie szereg działań promujących czytelnictwo w naszej szkole.
W dniach od 17.10 do 21.10 na dużych przerwach, w ramach akcji: „Przerwa z książką”, nauczyciele biblioteki wraz z uczennicą klasy VIa, Aleksandrą Borkowską czytali uczniom klas I – III książki z serii: „Basia i …”. Najmłodsi przychodzili do biblioteki, aby poznać przygody i perypetie z życia małej dziewczynki, Basi i jej rodziny. Propozycja ta przypadła dzieciom do gustu. Dzieci aktywnie uczestniczyły w czytaniu, chętnie odpowiadając na zadawane pytania. Uczniowie wykazali zainteresowanie powtórzeniem akcji „Przerwa z książką” w niedalekiej przyszłości.
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowałyśmy dla uczniów klas VII – VIII grę biblioteczną pt.:„Polscy nobliści”. Trzyosobowe reprezentacje klas musiały wykonać poszczególne zadania, których rozwiązaniem były pojedyncze litery potrzebne do ułożenia końcowego hasła – imienia polskiej noblistki w dziedzinie literatury. Uczniowie dysponowali telefonami komórkowymi, gdyż niektóre zadania wymagały dodatkowej wiedzy z Internetu lub zeskanowania kodu QR.
Oto wyniki
I miejsce – kl. VIIa w składzie: Aleksandra Kaźmierczak, Zuzanna Czerwińska,
Lidia Falkowska
II miejsce – kl. VIIIa w składzie: Jan Plitt, Kinga Bałdyga, Cyprian Jaranowski
III miejsce – kl. VIIIb w składzie: Agata Kilian, Gabrysia Dziewanowska, Julia Maksim
IV miejsce – kl. VIIIc w składzie: Natalia Dembek, Aneta Kosiarek, Martyna Sokólska
V miejsce – kl. VIIb w składzie: Agata Ewertowska, Antoni Żurawski, Igor Wojtysiak.
Gratulujemy!
Informujemy również, że wszystkie osoby biorące udział w konkursie otrzymają pozytywne uwagi, a zwycięzcy również dyplomy i nagrody.
W październiku odbył się też konkurs plastyczny dla uczniów klas II-III na podstawie książki pt. „Basia i śmieci”. Otrzymałyśmy aż 39 prac. Jury miało bardzo trudne zadanie ze względu na ilość prac i zastosowanie ciekawych technik plastycznych. Po długich naradach zostały wybrane zwycięskie prace. Oto ich autorzy:
I miejsce: Zofia Broda – kl. IIa
II miejsce: Maja Kowalczyk – kl. IIb
III miejsce – Natalia Szewczyk – kl. IIIa
Wyróżnienia: Milena Kernstein – kl. IIb
Maria Janiszewska – kl. IIb
Filip Powałka – kl. IIa
Gratulujemy!
Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody.
Nagrodzone prace będzie można oglądać na wystawce przy wejściu do biblioteki.
Nadal zachęcamy do zapoznawania się z propozycjami biblioteki szkolnej. Zapraszamy!
Nauczyciele biblioteki: Barbara Mrozek, Anna Bartnicka, Kamila Kałużna
Konkurs: „Ilustracja do książki pt. „Basia i śmieci”
(źródło: A. Bartnicka)
Drodzy Uczniowie!
W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W związku z tym nasza biblioteka szkolna organizuje kolejną grę biblioteczną, tym razem dla uczniów klas VII-VIII. W tej grze wezmą udział trzyosobowe reprezentacje każdej klasy, które stawią się do biblioteki 13 października na czwartej godzinie lekcyjnej ( 10.50). Uczestnicy powinni zabrać ze sobą telefony (będą potrzebne do wykonania zadań). Prosimy o dokonanie wyboru grup, a łączników o zgłoszenie ich do biblioteki do dnia 11 października 2022 roku.
Gwarantujemy pasjonującą, pełną wrażeń zabawę!
(źródło: A. Bartnicka)