Biblioteka

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI
 rok szkolny 2022/2023

 

Nauczyciele bibliotekarze:

mgr Kamila Kałużna

mgr Barbara Mrozek

mgr Anna Bartnicka

 

 


Sprawozdanie z działań biblioteki w ramach Tygodnia Bibliotek Szkolnych
W dniach 08-15.05.2023r. obchodziliśmy Tydzień Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka zaproponowała z tej okazji swoim czytelnikom szereg atrakcji.
1. Na pierwszej dużej przerwie od poniedziałku do piątku p. B. Mrozek, p. K. Kałużna i p. A. Bartnicka czytały dzieciom z klas I-III bajki z serii:„Basia i…” oraz „Franklin”. Akcja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem młodych czytelników, którzy nie tylko słuchali, ale również aktywnie włączali się w dyskusję na temat przygód głównych bohaterów.
2. Konkurs Pięknego Czytania, w którym wzięli udział najlepiej czytający reprezentanci klas I-III. Uczestnicy przygotowywali teksty dostosowane do swojego poziomu zawierające opis oraz dialogi. Jury brało pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworu, a także modulację głosu. A oto laureaci:
– w kategorii klas I: I m – Pankowska Nadia Ia
II m – Cyniak Witek Ic
III m – Józwowski Antoni Ib
– w kategorii klas II: I m – Hinz Mikołaj IIb
II m – Brodzińska Lucyna IIb
III m – Kuca Nikodem IIa
– w kategorii klas III: I m – Malinowska Agata IIIa
II m – Wegner Maja IIIb
III m – Józwowska Amelia IIIa
3. Uczniowie klas starszych mieli możliwość wzięcia udziału w grze bibliotecznej z wykorzystaniem kodów QR. Czytelnicy musieli wykazać się znajomością poznanych lektur. Dla uczniów klas VIII była to swoista powtórka przed egzaminem.
Zakodowane pytania podzielone były na dwie kategorie wiekowe: klasy V-VI
oraz klasy VII – VIII
Wyniki gry:
KLASY V-VI
I m – Emilia Nartowska Vb
II m- Wojciech Miedziejko VIa
III M – Zofia Zakrzewska Vb
Klasy VII – VIII
I m – Jan Plitt i Hubert Borowski VIII a
II m –Karolina Kruszewska i Wiktoria Kaszubska VIII a
III m – Filip Piasecki VIIIb
4. W wypożyczalni naszej biblioteki zapoczątkowano układanie puzzli o tematyce wiosennej. W czasie wolnym od nauki czytelnicy mogą spróbować swoich sił i dołączyć kolejne puzzle do wspólnej układanki.
5. W czytelni została przygotowana wystawka poświęcona Tygodniowi Bibliotek Szkolnych.

(źródło: A. Bartnicka)

Konkurs Pięknego Czytania
Dziś 10 maja 2023r. z okazji tygodnia bibliotek szkolnych dla uczniów z edukacji wczesnoszkolnej, odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Uczestnicy czytali fragment prozy, który zawierał opis oraz dialog.
Jury w składzie: p. Elżbieta Zakierska, p. Barbara Mrozek, p. Agnieszka Jasińska – Zająkała przy ocenie brało pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworu, a także modulację głosu.
Wyniki konkursu:
-w kategorii klas pierwszych
I miejsce: Pankowska Nadia Ia
II miejsce: Cyniak Witek Ic
III miejsce: Józwowski Antoś Ib
– w kategorii klas drugich
I miejsce: Hinz Mikołaj IIb
II miejsce: Brodzińska Lucyna IIb
III miejsce: Kuca Nikodem IIa
– w kategorii klas trzecich
I miejsce: Malinowska Agata IIIa
II miejsce: Wegner Maja IIIb
III miejsce: Józwowska Amelia IIIa
Gratulujemy!!!
Nagrody dla zwycięzców ufundowała Rada Rodziców. Organizatorem konkursu była p. Kamila Kałużna.

(źródło: K. Kałużna)

POJEDYNEK  KSIĄŻEK  ZAKOŃCZONY

31 marca zakończyła się nasza biblioteczna akcja „Pojedynek książek”. Rywalizowały dwie serie książkowe: „Dziennik Cwaniaczka” i „Dzienniki Nikki”. Akcja cieszyła się dużą popularnością i oddano w sumie aż 30 głosów. Głosującym bardziej podobały się książki z serii „Dziennik Cwaniaczka”. Wszyscy, którzy wzięli udział w naszym pojedynku, mieli możliwość zakręcenia kołem fortuny i wylosowania dla siebie upominku. Aż 30 nagród trafiło w ręce uczestników naszej bibliotecznej zabawy.

Wszystkim bardzo dziękujemy za udział i zapraszamy do biblioteki po więcej atrakcji.

(źródło: A. Bartnicka, B. Mrozek) 

 

Pasowania klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej

9 marca 2023r., uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w uroczystości Pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej.

Dzieci obejrzały krótkie przedstawienie podczas którego uczniowie wykonywali  zadania interaktywne  tematycznie związane z książką, postaciami z bajek, a także biblioteką. Po uroczystym pasowaniu, którego dokonała p.Barbara Mrozek,  klasy otrzymały pamiątkowy dyplom oraz do  wklejenia kserówkę z tekstem przysięgi. Uczniowie zaś dostali zakładki do książek, które wykonały dzieci na zajęciach świetlicowych. Uroczystość poprowadzili uczniowie z klasy  IIIb: Zuzia Kondracka, Lena Stręk oraz Dominik Aniołkowski wraz z dziewczynkami z kl. IIb: Lucyną Brodzińską  i Zosią Zientarską. Nad całością czuwała p. Kamila Kałużna.

(źródło: K. Kałużna)

 

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – podsumowanie
Biblioteka szkolna podjęła w tym czasie szereg działań promujących czytelnictwo w naszej szkole.
W dniach od 17.10 do 21.10 na dużych przerwach, w ramach akcji: „Przerwa z książką”, nauczyciele biblioteki wraz z uczennicą klasy VIa, Aleksandrą Borkowską czytali uczniom klas I – III książki z serii: „Basia i …”. Najmłodsi przychodzili do biblioteki, aby poznać przygody i perypetie z życia małej dziewczynki, Basi i jej rodziny. Propozycja ta przypadła dzieciom do gustu. Dzieci aktywnie uczestniczyły w czytaniu, chętnie odpowiadając na zadawane pytania. Uczniowie wykazali zainteresowanie powtórzeniem akcji „Przerwa z książką” w niedalekiej przyszłości.
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowałyśmy dla uczniów klas VII – VIII grę biblioteczną pt.:„Polscy nobliści”. Trzyosobowe reprezentacje klas musiały wykonać poszczególne zadania, których rozwiązaniem były pojedyncze litery potrzebne do ułożenia końcowego hasła – imienia polskiej noblistki w dziedzinie literatury. Uczniowie dysponowali telefonami komórkowymi, gdyż niektóre zadania wymagały dodatkowej wiedzy z Internetu lub zeskanowania kodu QR.
Oto wyniki
I miejsce – kl. VIIa w składzie: Aleksandra Kaźmierczak, Zuzanna Czerwińska,
Lidia Falkowska
II miejsce – kl. VIIIa w składzie: Jan Plitt, Kinga Bałdyga, Cyprian Jaranowski
III miejsce – kl. VIIIb w składzie: Agata Kilian, Gabrysia Dziewanowska, Julia Maksim
IV miejsce – kl. VIIIc w składzie: Natalia Dembek, Aneta Kosiarek, Martyna Sokólska
V miejsce – kl. VIIb w składzie: Agata Ewertowska, Antoni Żurawski, Igor Wojtysiak.
Gratulujemy!
Informujemy również, że wszystkie osoby biorące udział w konkursie otrzymają pozytywne uwagi, a zwycięzcy również dyplomy i nagrody.
W październiku odbył się też konkurs plastyczny dla uczniów klas II-III na podstawie książki pt. „Basia i śmieci”. Otrzymałyśmy aż 39 prac. Jury miało bardzo trudne zadanie ze względu na ilość prac i zastosowanie ciekawych technik plastycznych. Po długich naradach zostały wybrane zwycięskie prace. Oto ich autorzy:
I miejsce: Zofia Broda – kl. IIa
II miejsce: Maja Kowalczyk – kl. IIb
III miejsce – Natalia Szewczyk – kl. IIIa
Wyróżnienia: Milena Kernstein – kl. IIb
Maria Janiszewska – kl. IIb
Filip Powałka – kl. IIa
Gratulujemy!
Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody.
Nagrodzone prace będzie można oglądać na wystawce przy wejściu do biblioteki.
Nadal zachęcamy do zapoznawania się z propozycjami biblioteki szkolnej. Zapraszamy!
Nauczyciele biblioteki: Barbara Mrozek, Anna Bartnicka, Kamila Kałużna

(źródło: A. Bartnicka) 

   Konkurs: „Ilustracja do książki pt. „Basia i śmieci”
Konkurs biblioteczny  – czytaj>>>
(źródło: A. Bartnicka) 
Drodzy Uczniowie!

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W związku z tym nasza biblioteka szkolna organizuje kolejną grę biblioteczną, tym razem dla uczniów klas VII-VIII.  W tej grze wezmą udział trzyosobowe reprezentacje każdej klasy, które stawią się do biblioteki    13 października na czwartej godzinie lekcyjnej ( 10.50). Uczestnicy powinni zabrać ze sobą telefony (będą potrzebne do wykonania zadań).  Prosimy o dokonanie wyboru grup, a łączników  o zgłoszenie ich  do biblioteki do dnia   11 października 2022 roku.

 Gwarantujemy pasjonującą, pełną wrażeń zabawę!


(źródło: A. Bartnicka) 


Tydzień Bibliotek

 Nasza biblioteka szkolna tradycyjnie już włączyła się aktywnie w obchody Tygodnia Bibliotek, który ma miejsce zawsze od 08 do 15 maja.

        W tym roku czytelnia zamieniła się w baśniową krainę. Dla uczniów przygotowano szereg działań, które cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Oto one:

  1. Przerwa z książką – uczniowie klas I-III przychodzili do czytelni na dużej przerwie śniadaniowej i słuchali bajek z serii: „Basia uczy i bawi” czytanych przez panie bibliotekarki. Przed pójściem na lekcje dzieci otrzymały kolorowankę do samodzielnego wykonania w domu.
  2. Konkurs Pięknego Czytania – uczniowie klas I-III mieli również możliwość zaprezentowania swoich umiejętności czytelniczych.

Zwycięzcami tego konkursu zostali:

Na poziomie klas I: I m.- Lucyna Brodzińska 1b

                                   II m. – Maja Kowalczyk 1b

                                   III m. – Marcel Rydzyński 1a

Na poziomie klas II: I m. – Zofia Bernaciak 2a

                                    II m. – Hubert Jęczewski 2a

                                    III m.- Dominik Aniołkowski 2b

Na poziomie klas III: I m. – Wiktoria Kuca 3a

                                     II m. – Rozalia Barć 3a

                                     III m. – Wojciech Polesiak 3c

3. Gra biblioteczna – „Baśniowy escape-room” – przedstawiciele klas IV –V 10 i 11 maja zmagali się z zadaniami dotyczącymi znanych baśni. Prawidłowe rozwiązania wskazały kod, przy pomocy którego uczniowie otworzyli drzwi do wirtualnej biblioteki. Rywalizacja była zacięta. Klasy zdobyły następujące miejsca:

I m. – klasa Vb

II m. – klasa IVb

III m. – klasy Va i Vc

IV m. – klasa IVc

V m. – klasa IVa

4. Uczniowie klas VIII w ramach zajęć bibliotecznych uzupełniali kartę pracy: „Mój bestseller”. Najciekawsze propozycje zostały umieszczone na tablicy w czytelni.

5. W ramach zajęć bibliotecznych dwóm klasom: Vb i VIIIb została przedstawiona prezentacja poświęcona Tygodniowi Bibliotek, którą nauczyciele naszej biblioteki przygotowali właśnie na tę okazję. Oprócz wielu ciekawostek związanych np. z najmniejszą, największą i najgrubszą książką uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizach wiedzy o książkach.


źródło: A. Bartnicka) 

 

Baniowa kraina w naszej bibliotece

W dniach 10 – 11.05.2022r. w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w naszej szkole przedstawiciele klas IV i V wzięli udział w grze bibliotecznej, która polegała na wykonaniu szeregu zadań związanych tematycznie z wybranymi baśniami. Nasza czytelnia zamieniła się w baśniową krainę. Można było w niej znaleźć przedmioty charakterystyczne dla poszczególnych baśni (m.in. chatka Baby Jagi, but Kota w butach, zatrute jabłko królewny Śnieżki czy groch z popiołem, który musiał rozdzielić Kopciuszek), wizerunki znanych bajkopisarzy oraz ilustracje z baśni. Przy wykonaniu zadań pomocny okazał się kącik z baśniami dostępnymi w naszej bibliotece. Zwieńczeniem zmagań bibliotecznych było rozszyfrowanie kodu do sejfu otwierającego drzwi do wirtualnej biblioteki.

(źródło: SP Łasin)

Konkurs Pięknego  Czytania

           Dziś, 9 maja 2022r. dla uczniów z edukacji wczesnoszkolnej,  odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Uczestnicy czytali fragment prozy,  który zawierał opis oraz dialog.

Jury w składzie: p. Barbara Mrozek, p. Małgorzata Mischke oraz p. Kamila Kałużna przy ocenie brało pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworu, a także modulację głosu.

Wyniki konkursu:

-w kategorii klas pierwszych

I miejsce: Brodzińska Lucyna Ib

II miejsce: Kowalczyk Maja Ib

III miejsce: Rydzyński Marcel Ia

– w kategorii klas drugich

I miejsce: Bernaciak Zofia IIa

II miejsce: Jęczewski Hubert IIa

III miejsce: Aniołkowski Dominik IIb

– w kategorii klas trzecich

I miejsce: Kuca Wiktoria IIIa

II miejsce: Barć Rozalia IIIa

III miejsce: Polesiak Wojciech IIIc

                                                          Gratulujemy!!!

Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców.

(źródło: K. Kałużna)

 

Wiosenne puzzle w bibliotece szkolnej

W dniach od 1 do 8 kwietnia w bibliotece nasi uczniowie mieli możliwość spędzenia wolnego czasu na przerwach w ciekawszy sposób, a mianowicie układając puzzle o tematyce wiosennej. Taka forma cieszyła się popularnością i zainteresowaniem  uczniów. Można było zaobserwować  zaangażowanie i ekscytację podczas pracy nad układanką.

(źródło: Nauczyciele biblioteki)

 

 

Link do świątecznego Genial.ly: https://view.genial.ly/622f361327b0e000187d2ec6/interactive-content-wielkanocny-czas

(źródło: Nauczyciele biblioteki)

 

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – podsumowanie

Biblioteka szkolna podjęła w tym miesiącu szereg działań promujących czytelnictwo w naszej szkole.

W dniach od 18.10 do 26.10 na dużych przerwach, w ramach akcji: „Przerwa z książką”, czytałyśmy uczniom  klas I – III książkę pt.: „Gang Swojaków”. Najmłodsi przychodzili do biblioteki, aby zapoznać się z postaciami znanego gangu oraz posłuchać na temat walki Swojaków o zachowanie piękna naszej polskiej przyrody. Pomysł ten przypadł dzieciom do gustu.

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowałyśmy dla uczniów klas IV – VIII grę biblioteczną w trzech etapach. Każdego dnia naszej gry uczestnicy poznawali jedno słowo hasła. Wzięto pod uwagę poprawne wykonanie zadania oraz odpowiednie słowo głównego hasła. W ostatnim dniu zabawy liczył się czas oddania poprawnych odpowiedzi. Gra cieszyła się dużą popularnością. Wzięło w niej udział 34 uczniów.

Oto nagrodzeni:

Gratulujemy!

Informujemy również, że wszystkie osoby biorące udział w grze bibliotecznej otrzymały pozytywne uwagi oraz dyplomy i drobne upominki.

W ramach obchodów miesiąca bibliotek wsparłyśmy również Klub Historyczny, który przygotował recytację wybranych utworów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – patrona roku 2021. Wybrani uczniowie zaprezentowali twórczość tego poety.

W październiku odbył się też konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III pt. „Postać z bajki z przyrodą w tle”. Otrzymałyśmy aż 57 prac. Jury miało bardzo trudne zadanie ze względu na ilość  i zastosowanie ciekawych technik plastycznych. Po długich naradach zostały wybrane zwycięskie prace. Oto ich autorzy:

I miejsce – Maja Kowalczyk Ib
II miejsce – Antoni Paszkowski Ia
III miejsce – Anna Warachowska Ib 

Wyróżnienia:

Maria Janiszewska Ib
Mikołaj Hinz Ib 
Filip Powałka Ia
Stanisław Ziętarski Ib
 Jagoda Jasińska IIIc
Mikołaj Sikorski Ia

Gratulujemy!

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody , a ponadto wszystkie osoby biorące udział w konkursie – pozytywne uwagi.
Nagrodzone prace można oglądać na wystawce przy wejściu do biblioteki.      

Nadal zachęcamy do zapoznawania się z propozycjami  biblioteki szkolnej. 
Zapraszamy!

(źródło: Nauczyciele biblioteki: Barbara Mrozek, Anna Bartnicka, Kamila Kałużna)


Archiwum

Rok szkolny 2020/2021

Rok szkolny 2019/2020