Biblioteka rok szkolny 2019/2020

Biblioteka czynna:

Poniedziałek  – 7.30 – 15.30
Wtorek – 7.30 – 15.30
Środa – 7.30 – 15.30
Czwartek – 7.30 – 15.10
Piątek – 7.30 – 13.40

Nauczyciele bibliotekarze:

mgr Kamila Kałużna

mgr Barbara Mrozek

mgr Anna Bartnicka

 

 


Rozstrzygnięcie  plastycznego konkursu  bibliotecznego

„Basia uczy i bawi”

Do konkursu zgłoszono 50 prac plastycznych uczniów klas I-III, z których jury wyłoniło zwycięzców. Oto oni:

I miejsca:   Emilia Nartowska – kl. IIb

                    Agnieszka Przanowska – kl. IIb

II miejsca:  Igor Kobylski – kl. IIb

                     Nadia Olszewska – kl. IIb

III miejsca:  Martyna Brzozowska – kl. Ia

                     Emilia Zawacka – kl. IIb

Wyróżnienia: Oliwia Wszołek  Ib

                         Amelia Pajor – kl. IIa

                         Laura Krążel – kl. Ib

                         Lena Zielińska – kl. Ib

                         Agata Kruszewska – kl. IIa

Nagrodzone prace zostały wyeksponowane przed wejściem do biblioteki. Zachęcamy do ich podziwiania.

    Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

(źródło:  A. Bartnicka)

Dzień kobiet w bibliotece szkolnej

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Kobiet. W związku z tym biblioteka przygotowała wystawę książek pt.: „ Z kobietą w tytule ”. Zaprezentowano książki o dziewczętach, panienkach i kobietach z myślą o różnych kategoriach wiekowych, które mają w tytule imiona żeńskie. Na pewno każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Cała wystawa okraszona została ciekawymi, a niejednokrotnie dowcipnymi powiedzeniami o kobietach i ich złożonej naturze.
Przyjdź – Obejrzyj- Poleć innym!

Zapraszają nauczyciele biblioteki.

(źródło:  A. Bartnicka)

Akcja: „Przerwa z książką – Basia uczy i bawi”

W dniach od 17. 02. 2020r. do 21.02. 2020r. biblioteka szkolna zorganizowała kolejną już w tym roku szkolnym akcję: „Przerwa z książką”. Tym razem uczniowie mogą posłuchać opowieści o przygodach Basi zaprezentowane przez nauczycieli biblioteki.
W nawiązaniu do wybranej na ten tydzień tematyki bibliotekarki zaproponowały wszystkim chętnym uczniom klas I – III konkurs plastyczny. Zadaniem jest upiększenie obrazka według podanych w formie pytań poleceń dowolną techniką plastyczną. Termin składania prac do biblioteki upływa 02. 03. 2020r. Jury, oceniając prace, weźmie pod uwagę pomysłowość i samodzielność wykonania zadania.
ZAPRASZAMY!

(źródło:  SP Łasin)

Bezpieczne ferie – biblioteka informuje

Przed nami długo oczekiwany wypoczynek zimowy. Aby był to mile spędzony czas, musimy zadbać o własne bezpieczeństwo. W związku z tym biblioteka szkolna przygotowała propozycje bezpiecznych zachowań, które znajdziecie na plakacie przy wejściu do biblioteki oraz wystawkę składającą się z informacji o konieczności przestrzegania odpowiednich zasad postępowania w różnych sytuacjach. Całość ozdobiona została pracami plastycznymi wykonanymi przez naszych uczniów. Znajdziecie tu również książki tematycznie związane z zimą.

(źródło:  SP Łasin)

 

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia!

Aby umilić Wam oczekiwanie na nie, biblioteka szkolna zaproponowała wspólne układanie puzzli  o tematyce świątecznej w czasie przerw oraz w czasie wolnym  od zajęć. Niektórzy z Was podjęli wyzwanie i wspólnie z dyrekcją oraz nauczycielami przystąpili do zabawy. A oto efekty :

(źródło:  Nauczyciele biblioteki)

Święto Niepodległości w Bibliotece Szkolnej

Biblioteka szkolna przygotowała wystawkę z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości, na której zaprezentowane są książki poświęcone naszej ojczyźnie: „Konstytucja Polski dla dzieci”, „Polskie symbole narodowe”, „Polskie pieśni patriotyczne” i wiele innych. Zapraszamy do odwiedzin.

(źródło:  K. Kałużna)

 

        Dobiegł końca październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Czas na podsumowanie.

   Biblioteka szkolna podjęła w tym czasie szereg działań promujących czytelnictwo w naszej szkole.

  1. Przygotowałyśmy dla Was w czytelni kącik inspiracji czytelniczych – „Ta książka jest cool”. Mogliście przeczytać króciutkie recenzje Waszych starszych kolegów i koleżanek na temat wybranych pozycji oraz obejrzeć, a także wypożyczyć  zaprezentowane książki.
  2. W wypożyczalni przy drzwiach przygotowana została gazetka poświęcona naszej nowej noblistce w dziedzinie literatury – Oldze Tokarczuk.
  3. W dniach od 15.10 do 18.10 na dużych przerwach, w ramach akcji: „Przerwa z książką”, czytałyśmy uczniom klas I – III książkę: „Gang Słodziaków”. Najmłodsi przychodzili do biblioteki ze swoimi maskotkami. Pomysł ten przypadł dzieciom do gustu i już pytają o kolejny termin.
  4. W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowałyśmy dla uczniów klas VII – VIII konkurs biblioteczny: „Zgadnij, kto to?”. Na podstawie krótkiego opisu postaci, trzeba było wskazać bohatera, autora i tytuł książki, z której dana postać pochodzi. Konkurs przebiegał w trzech etapach. Maksymalną ilość punktów uzyskało czworo uczniów klasy VIIIb. Oto zwycięzcy:

Julia Jelińska, Mateusz Jeliński, Jacek Zawacki i Arkadiusz Ciernicki.

Gratulujemy!

Informujemy również, że wszystkie osoby biorące udział w konkursie otrzymają pozytywne uwagi.

  1. W październiku miało odbyć się również pasowanie na czytelników uczniów klas I. Jednak z przyczyn od nas niezależnych musiało zostać przeniesione na 13.11.2019r.

Nadal zachęcamy do odwiedzania biblioteki szkolnej. Przygotowałyśmy dla Was wystawkę z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości, na której prezentujemy książki poświęcone naszej ojczyźnie.

                                                                                                        Zapraszamy!

               Nauczyciele biblioteki: Anna Bartnicka, Barbara Mrozek, Kamila Kałużna

(źródło:  A. Bartnicka)

 

Akcja: Przerwa z książką: „Gang Słodziaków”

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek szkolnych w dniach 15 – 18 października 2019 r. biblioteka szkolna przeprowadzała akcję głośnego czytania fragmentów książki pt. „ Gang Słodziaków”. Adresatami tego przedsięwzięcia byli uczniowie klas I – III,  którzy mogli przybyć na te spotkania wraz ze swoimi ulubionymi maskotkami Słodziaków. Dzieci z zaciekawieniem słuchały przygód swoich ulubieńców prezentowanych przez panie bibliotekarki.

Akcja cieszyła się dużą popularnością. Każdego dnia gościliśmy w czytelni pokaźne grono najmłodszych słuchaczy. Po zakończeniu akcji uczniowie wielokrotnie wyrażali chęć powtórzenia jej w przyszłości.  Planujemy spełnić oczekiwania naszych czytelników.

(źródło:  A. Bartnicka)

   

SPRAWOZDANIE Z KONKURSU FRAZEOLOGICZNEGO

Wśród ludzi

      W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna we współpracy z polonistami ogłosiła konkurs frazeologiczny dla uczniów klas VI. W pierwszym etapie wzięli udział wszyscy uczniowie, spośród których wyłoniono po 4 osoby z każdej klasy do kolejnego etapu, który odbył się 11.02.2019 r. w bibliotece. Uczniowie, po wcześniejszej lekturze Ilustrowanego Słownika Frazeologicznego zakupionego w ramach NPRCz oraz zapoznaniu się z innym słownikiem frazeologicznym, przystąpili do rozwiązania testu sprawdzającego znajomość związków frazeologicznych.

     Jury w składzie: p. Barbara Mrozek i p. Anna Bartnicka, po sprawdzeniu prac, wyłoniło zwycięzców.

Oto wyniki:

I miejsce – Józef Wesołowski – kl. VIb

II miejsce – Natalia Kozioł  – kl. VIa

III miejsce – Dominik Miecznik – kl. VIa

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 13 lutego 2019 r.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim pozostałym uczniom dziękujemy za udział w konkursie.

ródło: A. Bartnicka)


Biblioteka szkolna po raz kolejny zaprosiła uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej do udziału w akcji

„Przerwa z książką”

Miało to miejsce w dniach 26-30. 11.2018r.  oraz 07.01- 11.01.2019r. w czytelni, na dużych przerwach śniadaniowych. Uczniowie podczas słuchania czytanych  książek przez Julię Domeracką i Ksawerego Kleczkowskiego z kl.III A Gim., mogli zjeść śniadanie i jednocześnie posłuchać ciekawych opowieści i zagadek.

ródło: B. Mrozek)