Rok szkolny 2021/2022

Tydzień Bibliotek

 Nasza biblioteka szkolna tradycyjnie już włączyła się aktywnie w obchody Tygodnia Bibliotek, który ma miejsce zawsze od 08 do 15 maja.

        W tym roku czytelnia zamieniła się w baśniową krainę. Dla uczniów przygotowano szereg działań, które cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Oto one:

  1. Przerwa z książką – uczniowie klas I-III przychodzili do czytelni na dużej przerwie śniadaniowej i słuchali bajek z serii: „Basia uczy i bawi” czytanych przez panie bibliotekarki. Przed pójściem na lekcje dzieci otrzymały kolorowankę do samodzielnego wykonania w domu.
  2. Konkurs Pięknego Czytania – uczniowie klas I-III mieli również możliwość zaprezentowania swoich umiejętności czytelniczych.

Zwycięzcami tego konkursu zostali:

Na poziomie klas I: I m.- Lucyna Brodzińska 1b

                                   II m. – Maja Kowalczyk 1b

                                   III m. – Marcel Rydzyński 1a

Na poziomie klas II: I m. – Zofia Bernaciak 2a

                                    II m. – Hubert Jęczewski 2a

                                    III m.- Dominik Aniołkowski 2b

Na poziomie klas III: I m. – Wiktoria Kuca 3a

                                     II m. – Rozalia Barć 3a

                                     III m. – Wojciech Polesiak 3c

3. Gra biblioteczna – „Baśniowy escape-room” – przedstawiciele klas IV –V 10 i 11 maja zmagali się z zadaniami dotyczącymi znanych baśni. Prawidłowe rozwiązania wskazały kod, przy pomocy którego uczniowie otworzyli drzwi do wirtualnej biblioteki. Rywalizacja była zacięta. Klasy zdobyły następujące miejsca:

I m. – klasa Vb

II m. – klasa IVb

III m. – klasy Va i Vc

IV m. – klasa IVc

V m. – klasa IVa

4. Uczniowie klas VIII w ramach zajęć bibliotecznych uzupełniali kartę pracy: „Mój bestseller”. Najciekawsze propozycje zostały umieszczone na tablicy w czytelni.

5. W ramach zajęć bibliotecznych dwóm klasom: Vb i VIIIb została przedstawiona prezentacja poświęcona Tygodniowi Bibliotek, którą nauczyciele naszej biblioteki przygotowali właśnie na tę okazję. Oprócz wielu ciekawostek związanych np. z najmniejszą, największą i najgrubszą książką uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizach wiedzy o książkach.


źródło: A. Bartnicka) 

 

Baniowa kraina w naszej bibliotece

W dniach 10 – 11.05.2022r. w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w naszej szkole przedstawiciele klas IV i V wzięli udział w grze bibliotecznej, która polegała na wykonaniu szeregu zadań związanych tematycznie z wybranymi baśniami. Nasza czytelnia zamieniła się w baśniową krainę. Można było w niej znaleźć przedmioty charakterystyczne dla poszczególnych baśni (m.in. chatka Baby Jagi, but Kota w butach, zatrute jabłko królewny Śnieżki czy groch z popiołem, który musiał rozdzielić Kopciuszek), wizerunki znanych bajkopisarzy oraz ilustracje z baśni. Przy wykonaniu zadań pomocny okazał się kącik z baśniami dostępnymi w naszej bibliotece. Zwieńczeniem zmagań bibliotecznych było rozszyfrowanie kodu do sejfu otwierającego drzwi do wirtualnej biblioteki.

(źródło: SP Łasin)

Konkurs Pięknego  Czytania

           Dziś, 9 maja 2022r. dla uczniów z edukacji wczesnoszkolnej,  odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Uczestnicy czytali fragment prozy,  który zawierał opis oraz dialog.

Jury w składzie: p. Barbara Mrozek, p. Małgorzata Mischke oraz p. Kamila Kałużna przy ocenie brało pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworu, a także modulację głosu.

Wyniki konkursu:

-w kategorii klas pierwszych

I miejsce: Brodzińska Lucyna Ib

II miejsce: Kowalczyk Maja Ib

III miejsce: Rydzyński Marcel Ia

– w kategorii klas drugich

I miejsce: Bernaciak Zofia IIa

II miejsce: Jęczewski Hubert IIa

III miejsce: Aniołkowski Dominik IIb

– w kategorii klas trzecich

I miejsce: Kuca Wiktoria IIIa

II miejsce: Barć Rozalia IIIa

III miejsce: Polesiak Wojciech IIIc

                                                          Gratulujemy!!!

Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców.

(źródło: K. Kałużna)

 

Wiosenne puzzle w bibliotece szkolnej

W dniach od 1 do 8 kwietnia w bibliotece nasi uczniowie mieli możliwość spędzenia wolnego czasu na przerwach w ciekawszy sposób, a mianowicie układając puzzle o tematyce wiosennej. Taka forma cieszyła się popularnością i zainteresowaniem  uczniów. Można było zaobserwować  zaangażowanie i ekscytację podczas pracy nad układanką.

(źródło: Nauczyciele biblioteki)

 

 

Link do świątecznego Genial.ly: https://view.genial.ly/622f361327b0e000187d2ec6/interactive-content-wielkanocny-czas

(źródło: Nauczyciele biblioteki)

 

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – podsumowanie

Biblioteka szkolna podjęła w tym miesiącu szereg działań promujących czytelnictwo w naszej szkole.

W dniach od 18.10 do 26.10 na dużych przerwach, w ramach akcji: „Przerwa z książką”, czytałyśmy uczniom  klas I – III książkę pt.: „Gang Swojaków”. Najmłodsi przychodzili do biblioteki, aby zapoznać się z postaciami znanego gangu oraz posłuchać na temat walki Swojaków o zachowanie piękna naszej polskiej przyrody. Pomysł ten przypadł dzieciom do gustu.

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowałyśmy dla uczniów klas IV – VIII grę biblioteczną w trzech etapach. Każdego dnia naszej gry uczestnicy poznawali jedno słowo hasła. Wzięto pod uwagę poprawne wykonanie zadania oraz odpowiednie słowo głównego hasła. W ostatnim dniu zabawy liczył się czas oddania poprawnych odpowiedzi. Gra cieszyła się dużą popularnością. Wzięło w niej udział 34 uczniów.

Oto nagrodzeni:

Gratulujemy!

Informujemy również, że wszystkie osoby biorące udział w grze bibliotecznej otrzymały pozytywne uwagi oraz dyplomy i drobne upominki.

W ramach obchodów miesiąca bibliotek wsparłyśmy również Klub Historyczny, który przygotował recytację wybranych utworów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – patrona roku 2021. Wybrani uczniowie zaprezentowali twórczość tego poety.

W październiku odbył się też konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III pt. „Postać z bajki z przyrodą w tle”. Otrzymałyśmy aż 57 prac. Jury miało bardzo trudne zadanie ze względu na ilość  i zastosowanie ciekawych technik plastycznych. Po długich naradach zostały wybrane zwycięskie prace. Oto ich autorzy:

I miejsce – Maja Kowalczyk Ib
II miejsce – Antoni Paszkowski Ia
III miejsce – Anna Warachowska Ib 

Wyróżnienia:

Maria Janiszewska Ib
Mikołaj Hinz Ib 
Filip Powałka Ia
Stanisław Ziętarski Ib
 Jagoda Jasińska IIIc
Mikołaj Sikorski Ia

Gratulujemy!

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody , a ponadto wszystkie osoby biorące udział w konkursie – pozytywne uwagi.
Nagrodzone prace można oglądać na wystawce przy wejściu do biblioteki.      

Nadal zachęcamy do zapoznawania się z propozycjami  biblioteki szkolnej. 
Zapraszamy!

(źródło: Nauczyciele biblioteki: Barbara Mrozek, Anna Bartnicka, Kamila Kałużna)