Wycieczka do Wrocławia

W dniach 4-5 maja 2023 r.  25 uczniów klas siódmych Szkoły Podstawowej w Łasinie wzięło udział w wycieczce dofinansowanej przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”  do Wrocławia. Opiekę nad uczniami sprawowały dwie wychowawczynie tych klas.

Z Łasina wyjechaliśmy o godzinie 6.30, podróż trwała około 6 godzin. Po drodze dołączył do  nas przewodnik.

Program wycieczki obejmował pierwszego dnia ZOO z nowym Afrykarium, którego odwiedzenie było niezapomnianym przeżyciem. Na 33 h żyje ponad 12000 różnych gatunków zwierząt ze wszystkich kontynentów i środowisk. Afrykarium jest podzielone na 5 stref. Zwiedziliśmy tam niesamowite podwodne skarby. Podziwialiśmy ryby i rośliny z mórz i oceanów. Szczególne wrażenie wywarło na nas przejście szklanym tunelem i obserwacja przepływających nad naszymi głowami ryb. Potem pospacerowaliśmy jeszcze po całym ogrodzie zoologicznym, poznając zwierzęta z całego świata i ich środowisko życia.

Ostatnim punktem tego dnia był spacer w Ogrodzie Japońskim, który jest główną atrakcją na terenie Parku Szczytnickiego. Ogród ten powstał w 1913 roku jako jedna z ekspozycji Wystawy Sztuki Ogrodowej odbywającej się w ramach Wystawy Stulecia. Ten urokliwy ogród zrobił na nas naprawdę wielkie wrażenie. Urocze alejki, różnorodna roślinność, kamienne ozdoby oraz wodne kaskady pozwoliły nam trochę odpocząć. W drodze  na późny obiad zatrzymaliśmy się przy  Hali Tysiąclecia i  Fontannie Wrocławskiej.

Po obiedzie zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się  na nocleg.

Następnego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu udaliśmy się do Muzeum Narodowego we Wrocławiu – Panoramy Racławickiej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się ogromnych rozmiarów panorama upamiętniająca zwycięską bitwę pod Racławicami. To wyjątkowe i jedyne tego rodzaju dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka mieści się we wrocławskiej rotundzie. Podczas zwiedzania Muzeum Narodowego we Wrocławiu mogliśmy podziwiać doskonale zachowane zabytki sztuki śląskiej pochodzące nawet z XII wieku.

Następnym, interesującym punktem wycieczki było wraz z przewodnikiem zwiedzanie Wrocławia, które rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Mieście podczas, którego uczniowie mieli okazję zobaczyć Zespół historycznego centrum Wrocławia oraz zdobyć cenne informacje dotyczące tamtejszych zabytków. Uczniowie mieli okazję przejść przez Ostrów Tumski – najstarszą część Wrocławia. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne.  Przepiękna Starówka
i niesamowity późnogotycki Ratusz, który wygląda jak domek z piernika, zachwyciły wszystkich. Rozkoszując się  tym widokiem zjedliśmy pyszny obiad, odpoczęliśmy i zebraliśmy siły na kolejną atrakcje. Wszystkiemu przyglądały się, towarzyszące na każdym kroku wrocławskie krasnale!

Ostatnim punktem  naszej wycieczki było Hydropolis, centrum wiedzy o wodzie, które jest jedynym takim muzeum w Polsce i które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Odkrywa procesy, w których bierze udział woda – od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na Ziemi.

Po tej wycieczce  jesteśmy pewni, że warto pojechać i poznać Wrocław.

Do Łasina wróciliśmy tuż przed północą. Zmęczeni, ale szczęśliwi i mamy nadzieję, że tam powrócimy.

Wycieczka przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci uczestników.