ODBIÓR EKOPRACOWNI OZE W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŁASINIE

W dniu 30 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej w Łasinie dokonano uroczystego odbioru „Ekopracowni OZE – Zielone Serce Szkoły”. Utworzenie pracowni zostało sfinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej „Ekopracownia – zielone serce szkoły” a także ze środków Miasta i Gminy Łasin. W uroczystym odbiorze Sali uczestniczyli: wicestarosta powiatu grudziądzkiego pan Marcin Dziadzio, sekretarz Miasta i gminy Łasin pan Benedykt Stecki, przewodniczący Rady Miejskiej Miasta i Gminy Łasin, pan Janusz Heinrich, kierownik Oświaty, Kultury i Sportu, pani Maria Ewertowska, oraz dyrektorzy i przedstawiciele szkół podstawowych, przedszkola miejskiego i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych z terenu Miasta i Gminy Łasin. Słowo podziękowania oraz gratulacje z okazji odbioru Ekopracowni przesłał także pan Ireneusz Stachowiak, prezes WFOŚiGW w Toruniu.
Głównym celem powstania pracowni jest zwiększenie wśród uczniów i osób dorosłych świadomości związanej z potrzebą produkcji czystej, odnawialnej energii, która jest nam niezbędna na co dzień oraz otwarcie się szkoły na współpracę ze środowiskiem lokalnym: mieszkańcami i instytucjami z terenu Gminy Łasin, ale również i z całego powiatu grudziądzkiego celem propagowania powyższej idei.
Fundusze na stworzenie od podstaw szkolnej Ekopracowni OZE, w kwocie 74.950 zł pochodziły z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Ze środków Organu prowadzącego szkoła otrzymała 8.550 zł, a całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 83.500 zł.
Pracownia została wyposażona w czujniki energii odnawialnej, czujniki temperatury, czujniki pogody z GPS, czujniki światła. Zakupiono program komputerowy do obsługi wymienionych czujników. Salę wyposażono w monitory interaktywne, tablety, laptopy, nowe meble dla uczniów i nauczyciela.
Efektem ekologicznym działania naszej pracowni będzie bezpośrednie dotarcie do 542 osób natomiast efektem pośrednim utworzenia Ekopracowni, będzie dotarcie do 6150 osób.
Pracownia została oficjalnie otwarta, więc nie pozostaje nam nic innego jak ruszyć z zajęciami warsztatowymi dla wszystkich grup docelowych.