„Nie pal przy mnie proszę”!!!

Program profilaktyki antytytoniowej pt.” Nie pal przy mnie proszę ” inicjowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną ma charakter profilaktyczny. Przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.
W naszej szkole uczniowie klas trzecich zrealizowali ten ogólnopolski program.
Celem programu jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. Na zajęciach edukacyjnych dzieci poznały główną bohaterkę programu „Nie pal przy mnie proszę” wiewiórkę Wiki, która towarzyszyła im w zajęciach. Korzystały z kart pracy zawartych w programie. Zajęcia przeprowadzono według scenariuszy Programu „Nie pal przy mnie, proszę” oraz według pomysłu nauczyciela. Uczniowie klas m.in: kolorowali szablony, poznali wierszyk, rozwiązywali krzyżówkę pt.” Zdrowie” , tworzyli własne plakaty w grupach, oglądały filmy edukacyjne, prezentację tematyczną, uczestniczyły w doświadczeniu rozprzestrzeniania zapachu. Dzieci uporządkowały i poszerzyły wiadomości na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji, poznały sposoby zachowań w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy. Zajęcia w ramach opisywanego programu cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci – najwięcej jednak fascynacji wzbudziła praca grupowa nad pomysłowymi plakatami. Plakaty zostały zawieszone na gazetce dostępnej dla społeczności uczniowskiej.